PASJA – PRACA: jak odkryć to, co chce się robić i dobrze na tym zarabiać? Idealna praca dająca radość, przyjemność, szczęście i przynosząca dobre pieniądze – czy to możliwe? Są ludzie, którzy tak pracują, więc… Jak to osiągnąć?
Jak połączyć ze sobą pasje, pracę i dobre zarobki?
W tym wpisie moje refleksje ten temat po 10 latach zarabiania na pasji.
Czym jest PASJA?
PASJA, to coś, co płynie z Duszy, z Serca, co daje poczucie spełnienia, co można robić godzinami, albo co robi się nie patrząc na zegarek. Przez Pasje wyraża się Dusza, materializuje się ten potencjał, z którym człowiek przychodzi na świat i który daje mu spełnienie, gdy jest realizowany.
Realizacja pasji, to podążanie za swoim Sercem. Gdy realizujesz Pasję, wtedy jesteś na Ścieżce Serca. Kiedy robisz coś z Pasją, to robisz to „od Serca”, z miłością.
Realizacja Pasji jest gwarancją Spełnienia. Człowiek żyjący swoją Pasją promienieje tą energią, która zaraża innych tym specyficznym entuzjazmem… samo przebywanie z osobą realizującą swoją pasję sprawia, że coś się budzi w człowieku. Czasami jest to tęsknota, czasami „energetyczny kop” do działania w kierunku tego, co sami kochamy.
Człowiek realizujący swoją PASJĘ jest po prostu szczęśliwy.
PASJA a PRACA
Jak ma się praca do Pasji?
Czym jest praca?
Z czym kojarzy Ci się praca? Jakieś synonimy “pracy”?
Co czujesz słysząc słowo: „PRACA”?
Tutaj objawia się system w jakim jesteś wychowany lub wychowana. Prawdopodobnie praca kojarzy Ci się z wysiłkiem, z obowiązkiem, z pieniędzmi, z… Prawdopodobnie większość osób, które znasz, pracuje, bo musi.
Ludzie pracują, bo muszą zarobić na jedzenie, ubranie, mieszkanie, przyjemności… Praca, to ta aktywność, którą trzeba robić, aby przetrwać w świecie. Aby żyć, musisz pracować. Nie ważne, co robisz – ważne, że zarabiasz.
Trzeba mieć pieniądze, aby przetrwać, aby zabezpieczyć swój byt, zgromadzić więcej dóbr, aby zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa, pozwolić sobie na rozrywki.
Dawniej człowiek polował, albo uprawiał rolę, czy hodował zwierzęta. Dzięki temu miał jedzenie i miał ubranie, natura dawała środki do budowy siedliska.
Dziś potrzeby pozostały te same. Zmienił się sposób ich zaspokojenia, ale w trzewiach nosimy strach przed śmiercią i potrzebę bezpieczeństwa. Nie zapolujesz – będziesz głodny. Nie pracujesz – nie zarobisz – będziesz głodny.
Polowanie, uprawa, hodowla, to był naturalny cykl życia. Ale to nie była praca w takiej jakości jak dziś. Rolnik czy myśliwy żył w zgodzie z naturą, w zgodzie ze sobą, rozumiał rytmy przyrody… to był jego stan „flow”.
Czym praca jest teraz?
Technicznie zostało to dążenie do przetrwania, ale nie ma już „flow” (albo jest rzadko). Niby praca wyznacza rytm życia, albo jest częścią rytmu życia… Z drugiej strony, gdy człowiek robi coś wbrew swojej naturze, z czasem rodzi się w człowieku bunt, albo apatia, zniechęcenie… przed tym, czego nie chce się robić, co wbrew jego naturze.
Wyobraź sobie, że masz na koncie, albo w gotówce 100 milionów euro. Czy dalej pracujesz robiąc to, co teraz robisz? Jeśli tak, to jesteś we właściwym miejscu. Jeśli nie, to może czas pomyśleć o zmianie…
Pracuję, bo muszę
Zarabiając na życie przyjmujesz jedną z dwóch postaw: „flow”, albo „pracuję, bo muszę”.
Pracuję, bo lubię? Czy pracuję, bo muszę przetrwać kolejny miesiąc, albo utrzymać się na obecnym poziomie życia?
Kiedy pracujesz, bo lubisz i robisz to, co lubisz, to równocześnie dajesz takie prawo innym. Dobrze Ci jest, bo jesteś w tym stanie flow, realizujesz swoje pasje, zmierzasz do swojej doskonałości… a przynajmniej nie traktujesz pracy jak uciążliwości.
Jeśli zawsze tak u Ciebie było, to masz niesamowite szczęście… a może nie, bo nie wiesz jak to jest szukać swojej pasji, swojej drogi w życiu i ile może być z tym zabawy…
Praca i Pasja
Praca i Pasja to bardzo przyjemne zestawienie. Nie jest jednak równoznaczne z wysokimi zarobkami. Nie zawsze zarabianie na Pasji oznacza Sukces Finansowy, ale zawsze oznacza radość z robienia tego, co się kocha.
Z drugiej strony, Sukces Finansowy często oznacza możliwość robienia tego, co się kocha – pod warunkiem, że pozostaje czas i są siły na działanie.
Równocześnie, gdy robimy coś, czego nie lubimy tylko po to, aby zarobić pieniądze, to często wypala nas to od środka. Niby pieniądze rekompensują te straty energetyczne, ale na dłuższą metę prawdziwe okazuje się stwierdzenie, że „nie warto sprzedawać Duszy”.
Startuj z miejsca, w którym jesteś
Może masz już dość swojej pracy. Może masz dość tego, co robisz, aby zarobić pieniądze. Może masz dość tych ludzi, z którymi musisz współpracować… ale w tym momencie to dzięki tej pracy zaspokajasz swoje podstawowe potrzeby, a takie nastawienie nie pomaga.
Nie musisz od razu kochać swojej pracy (zwłaszcza wtedy, gdy masz jej serdecznie dość) i nie musisz rzucać tej pracy (zwłaszcza gdy nie masz innych środków zapewniających bezpieczeństwo). Jeśli nie masz alternatywy – zmień swoje nastawienie i zdystansuj się do obecnej pracy. Wykonuj dobrze to, co robisz i jednocześnie bądź poza tym całym pracowym układem.
Z “nienawidzenia” pracy raczej nie zmienisz swojej pracy na dużo lepszą. Negatywne uczucia, myśli i emocje w stosunku do obecnej pracy przekładają się na nową pracę. Jeśli chcesz zmienić pracę na lepszą – zmień najpierw swoje myśli i uczucia do obecnej pracy.
Chcesz zarabiać na tym, co lubisz, co kochasz? Rozwijaj swoją pasję! Ćwicz, trenuj, produkuj – dziel się z ludźmi efektami swojej pasji…
Jeśli nie masz stabilnego źródła finansowania – nie pal za sobą mostów, nie rzucaj wszystkiego. Być może będziesz wolniej rozwijać swoją pasję – w końcu nie będziesz poświęcać jej całego etatu pracy. Za coś jednak musisz żyć. Nie wiesz też jakie efekty finansowe przyniesie Twoja pasja – czy już teraz zarabianie na pasji pozwoli Ci utrzymać siebie i rodzinę?
Jak zarabiać na pasji?
Nie musisz wiedzieć, jak zarabiać na pasji. Wystarczy, że zaczniesz od pierwszego kroku, od pierwszej możliwości – potem pojawią się następne, i następne. Zobaczysz, jak coś działa, a co nie działa. Może ta pasja nie rzuci innych na kolana? A może wręcz przeciwnie – ludzie będą zachwyceni i będą prosić Cię o Twój czas i Twoje produkty czy usługi?
Najważniejsze w Pasji, to jej realizacja. Pieniądze przypływają później i są przyjemnym dodatkiem do tego, co się kocha.
Czy z każdej pasji jesteś w stanie utrzymać siebie i rodzinę?
Nie wiem.
Z mojego doświadczenia, realizacja pasji, zwłaszcza niszowej pasji, nie zawsze przekłada się na pieniądze. Możesz wyobrażać sobie, jak to przyjemnie pracować robiąc to, co się kocha i jednocześnie obserwować, jak życie pokazuje Ci, że to jeszcze nie ten czas, że to jeszcze nie dojrzało, albo że coś jeszcze musisz zmienić…
Nie wiesz, jak będzie w Twoim przypadku i nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz… I dlatego potrzebujesz równoczesnego zaplecza finansowego.
Od czego zacząć zarabianie na Pasji
Pierwszy krok, to rozwijanie swojej pasji. Dążenie do bycia coraz lepszym w tym, co się robi, dążenie do mistrzostwa.
- Nie myśl o tym, ile zarobisz robiąc to, co lubisz.
- Rób to, co kochasz i dziel się tym.
- Najpierw Kochaj, potem udostępniaj.
„Jak możesz sprzedawać swoje pasje?!”
Jak możesz tego nie robić! Jeżeli chcesz pracować robiąc to, co kochasz – musisz przyjmować za to pieniądze. To naturalna wymiana energii. Tak żyją ludzie dorośli. Nie najesz się lajkami na facebooku, czy subskrypcjami na youtube. Jeśli nie będziesz przyjmować pieniędzy za to, co robisz „od Serca”, to nie spodziewaj się pracy pasji.
Jeśli chcesz pracować robiąc to, co kochasz – musisz brać za to pieniądze, albo pracować robiąc coś innego, za co będziesz brać pieniądze. Ty wybierasz, czy praca, którą mniej lubisz i pasja po pracy, czy pasja, która jest Twoją pracą.
Każdy ma wybór, każdy decyduje za siebie i każdy ponosi odpowiedzialność za swoje decyzje. Nie słuchaj tych, którzy mówią Ci, że czegoś nie możesz. To Ty decydujesz jak korzystasz ze swojego czasu.
Chcesz pracować robiąc to, co kochasz?
Masz dwie możliwości: albo pokochać to, co robisz, albo zacząć robić to, co kochasz.
Nie oznacza to rzucenia obecnej pracy z dnia na dzień, ale oznacza podjęcie decyzji i oznacza działanie w kierunku zarabiania na tym, co kochasz. Przez pewien czas pracujesz więc dalej na etacie i jednocześnie rozwijasz swoje pasje.
“Ale ja nie mam pasji…”
Być możesz powiesz: „Ja nie mam pasji, nie wiem, co chcę robić… i nie lubię mojej pracy. Co robić?”
Jak odkryć pasję
Robienie tego, co się kocha, nie bierze się z intelektualnego poznania, ale z Serca. Kiedy żyjesz w zgodzie z Sercem, z Duszą, wtedy naturalnie pojawiają się natchnienia, olśnienia, człowiek słucha swojej wewnętrznej istoty i wie, co robić. Słuchasz Serca, słuchasz, co Dusza Ci podpowiada, a potem działasz. Taka jest nasza natura, tak jest u dzieci…
Niestety, w procesie wychowania i starcia ze światem często zatracamy nasze Serce. Aby chronić siebie budujemy pancerz wokół klatki piersiowej, przestajemy słuchać Duszy, działamy bardziej posługując się logiką niż Intuicją.
Słowo klucz tutaj, to: SŁUCHAĆ. Słuchać. Trzeba choć na chwilę wyłączyć swój intelekt i logiczne myślenie typu „na czym dobrze zarobię” i posłuchać Serca. Serce zawsze powie prawdę, a kiedy dowiesz się „CO?”, wtedy włączasz logiczny umysł i planujesz jak to osiągnąć.
Drugi etap poznania swojej pasji, to podejmowanie kolejnych prób, działanie, sprawdzanie efektów, kolejne działanie i sprawdzanie, „czy to jest to”. Oba te etapy – słuchanie Serca i podejmowanie działania – uzupełniają się i przenikają.
Z bardziej „intelektualnych” sposobów możesz wziąć udział w kursie „Spadochron” – warsztaty na podstawie książki R. Bolles’a. Tutaj znajdujesz swoją zawodową drogę poprzez analizę swoich umiejętności, talentów, sukcesów, wcześniejszych doświadczeń.
Z bardziej „alternatywnych” metod możesz wziąć udział w warsztatach ANTYKARIERY (Rick Jarow).
Pamiętaj, że żadna książka, warsztat, nagranie nie zastąpi Twojego działania. Zdobywasz doświadczenie życiowe poprzez interakcje ze światem. Poznanie intelektualne pomoże Ci stworzyć mapę, czy plan działania, ale zawsze trzeba zrobić ten pierwszy krok… nie tylko w myślach.
Pasja a przekonania dotyczące pieniędzy
Z efektów realizacji swojej pasji, tego, co Cię spotyka po połączeniu pasji z biznesem możesz dowiedzieć się jakie są Twoje przekonania dotyczące pieniędzy i zarabiania na swojej pasji. Kiedy pasja generuje straty finansowe, to nie oznacza od razu, że nie można na niej zarobić. Czasami warto przyjrzeć się wtedy swoim przekonaniom dotyczącym pracy, pieniędzy, zarabiania na rzeczach, które sprawiają przyjemność.
Być może postrzegasz pracę jako coś ciężkiego, najlepiej po 8-10 godzin, 6 razy w tygodniu… Może równocześnie z rozwijaniem pasji trzeba nauczyć Podświadomość, że praca może być przyjemna i dobrze płatna?
Pasja, z definicji, często łączona jest z hobby – dlaczego tak? Czy dlatego, żeby ludzie myśleli, że swoją Pasją mogą zajmować się po “ciężkiej pracy”, w czasie wolnym”? Najpierw obowiązek, potem przyjemność?
PRACA, PASJA, ZARABIANIE – polecam na Prekognicja.pl
Poniżej kilka nagrań, które mogą pomóc Ci w odkryciu pasji, zmianie przekonań, albo zbudowaniu nowych przekonań.
„Dostrojenie – Powrót do Harmonii” – gdy chcesz nauczyć się słuchać siebie, Serca i Świata. To 30-dniowy program puszczania swoich schematów i zaproszenie dla Duszy.
„Medytacje Antykariery” – na podstawie warsztatów i uzupełnienie książki „Antykariera” Rick Jarow. Uzupełnieniem tego są nagrania dla czakr (medytacje, afirmacje).
Nagrania związane z przekonaniami dotyczącymi pieniędzy, pracy i zarabiania:
Praca i Zarabianie – afirmacje
Generator Szczęścia dla Pracy i Pieniędzy
Pamiętaj, że książki czy nagrania, to tylko narzędzia. To jest Twoje wsparcie w drodze do zmiany, do wprowadzenia nowych wzorców do Podświadomości. Ale tak jak wiedza z książek działa, gdy ją stosujesz, tak samo nagrania działają, gdy je potwierdzasz w codziennym życiu.
Jeśli coś nie działa, zrób coś innego
Jeśli czujesz, że masz w sobie negatywne przekonania wyniesione z domu, albo nie wiesz, dlaczego przydarzają Ci się cyklicznie pewne sytuacje, możesz sięgnąć po nagrania:
Programy rodziców – neutralizacja
Wysoka Samoocena i Akceptacja Siebie
Regresja hipnotyczna dla Pieniędzy
Jak odkryć swoją pasję – ćwiczenie
- W ciągu dnia kilka razy porozmyślaj, powspominaj czas swojego dojrzewania i swoje marzenia i wizje z tego okresu. Pomyśl o tym, co sprawiało Ci wtedy przyjemność. Poczuj zaangażowanie, radość i entuzjazm z tego, co wtedy robiłaś lub robiłeś. Zapamiętaj to uczucie.
- Przed snem najpierw wycisz swoje myśli, a potem przypomnij sobie zapamiętane uczucia… i zasypiaj zadając sobie pytanie:
- co mogę dziś robić, co przyniesie mi tyle radości?
- w jakiej pracy poczuję tyle radości?
- Po przebudzeniu zapisz swoje sny i odczucia.
- W ciągu dnia zwracaj uwagę na swoje myśli i olśnienia (zapisz je). Zwracaj uwagę na to, co przydarza Ci się w ciągu dnia, co mówią ludzie wokół Ciebie. Znajdź czas na pkt.1
- Wykonuj to ćwiczenie przez 3 tygodnie, powinno być dla Ciebie przyjemnością i relaksem. Najważniejsze, to słuchać siebie, a właściwą odpowiedź poczujesz mocniej niż “zwykłe myśli”.
znajdź czas dla siebie…