Ebook „Zaczynaj od PORZĄDKU” | Strefa Bezpłatnego PobieraniaEbook „Zaczynaj od PORZĄDKU” cz.1, bezpłatny fragment skryptu, format A5, 15s – link do pobrania PDF na dole strony


Tak, jak są dwie półkule mózgowe, jest logika i intuicja, serce i umysł, świadomość i podświadomość, tak są dwie główne metody wprowadzania zmiany. Pierwsza odwołuje się do logicznego umysłu i to jest na przykład technika SMART, zmiana dokładnie zaplanowana, działania krok po kroku.

Druga metoda odwołuje się do twórczego umysłu i to są te metody intuicyjne, spontaniczne, kierowanie się sercem itd.

W praktyce obie metody się przenikają, choć jedna jest bardziej dominująca. Ale w tym skrypcie nie będzie ani o jednej, ani o drugiej metodzie. Będzie o tym, co powinno się robić ZANIM zacznie się stosować jedną, lub drugą metodę.

Droga do celu

Czasami jest tak, że człowiek dąży do celu, już wydaje się, że jest tuż, tuż, a tu nagle wszystko się wali. Czasami pojawiają się takie okoliczności, czasami ludzie, czasami sami sobie coś robimy, czym sami jesteśmy zadziwieni, jak mogliśmy podjąć taką decyzję, takie działanie, dlaczego nie przewidzieliśmy czegoś.

Pragnę miłości, wspaniałego partnera lub partnerki, żeby mnie rozumiał… Pragnę życia w komforcie, więcej pieniędzy, więcej czasu, więcej wolności… Dlaczego znowu spotkały mnie przykrości?

Niektórzy mówią „myśl pozytywnie”,  skupiaj się na tym, czego chcesz, pielęgnuj swoje uczucia, zastosuj afirmacje, myśl jeszcze bardziej pozytywnie, wyobrażaj sobie, jakby już się spełniło to, co chcesz, jakby twój cel był już rzeczywistością… A ja powiem ci jedną rzecz:
ZATRZYMAJ SIĘ NA TYM, CO JEST. NAJPIERW OGARNIJ TO, CO BYŁO, A DOPIERO POTEM ZMIERZAJ DO SWOJEGO CELU.

Dlaczego tak? Przecież pozytywne myślenie, przecież „nic nie muszę robić”, Wszechświat się o mnie troszczy, wkoło jest Obfitość, itd. Pozwól, że wytłumaczę Ci to na prostej metaforze z życia.

Ebook "Zaczynaj od Porządku!"Wyobraź sobie, że wprowadzasz się do nowego mieszkania. Nowe, dopiero co wybudowane mieszkanie. Jeszcze pachnie świeżością. Wstawiasz nowe meble. Wprowadzasz się. Normalnie żyjesz. Z czasem przybywa mebli, różnych gadżetów, które gromadzisz, albo które darują ci spotykani w życiu ludzie. Im dłużej żyjesz, tym więcej rzeczy gromadzisz, niektórych używasz często, inne kurzą się w zapomnieniu w różnych kątach.

I tak żyjesz sobie w tym mieszkaniu, aż w pewnym momencie czujesz, że już nie jest ci w nim dobrze. Stwierdzasz, że już nie jest takie, jak chcesz, że trzeba coś zmienić, trzeba je odnowić – trzeba zrobić remont. Oczywiście wybierasz nowe kolory farby, takie, jakie chcesz. Kupujesz pędzel, albo zestaw pędzli, zbierasz inne narzędzia do malowania…

Co się stanie, jeśli od razu zaczniesz malować ściany? Nowa farba położona na starą farbę, na tłuste, brudne ściany – nowa farba odpada i na wierzch znowu wychodzi to, co miało być przykryte.

Przy malowaniu wiadomo, że najpierw trzeba przygotować ściany: umyć je, zeskrobać starą farbę, uzupełnić ubytki, albo położyć gładź… Dopiero na przygotowaną ścianę kładzie się nową farbę.

A jak to wygląda w życiu, gdy ktoś usłyszy o prawie przyciągania, o pozytywnym myśleniu i pomyślał, że zmieni swoje życie w ten sposób?

Ktoś przychodzi, jest mu źle w życiu, chce coś zmienić, albo coś osiągnąć i zaczyna „pozytywnie” myśleć, afirmować, wizualizować swoją lepszą rzeczywistość. To jest właśnie dążenie do szybkiego malowania, byle szybko zasłonić to, co stare, czego nie akceptuje się, a może co przeraża. Jak najszybciej zasłonić to, co było, i zapomnieć, cieszyć się czymś nowym.

Kłopot w tym, że stare wychodzi spod nowej farby. Samo malowanie może być bardzo energetyzujące, dodające siły, wzmacniające, gdy się patrzy na nowy kolor ścian… albo frustrujące i dołujące, gdy nowa farba odpada i znowu widać to, od czego się ucieka. Co myśli osoba, która nie widzi efektów swoich działań? Jak się czuje, gdy widzi, że stare cały czas jest przy niej?

No nie jest fajnie. Patrzysz na swoją kolorową wizję, a ona odpada. Spod spodu nadal prześwituje stare, więc poświęcasz teraz energię na kolejną warstwę nowego i na trzymanie w ryzach starego, żeby cię nie popsuło psychicznie. Dobrze, jeśli wytrzymujesz i dajesz radę powtarzać proces. A ile jest takich osób, które patrzą na to, co się dzieje i myślą, że miało być tak pięknie, a tutaj nic to nie dało, znowu to samo. Prawo przyciągania przyciągnęło mi stare problemy. Chcę pięknego nowego, wizualizuję, robię mapy marzeń, angażuję się w to tak mocno i co mam z tego? Rozczarowanie.

Każdy z nas jest inny i każdy ma swoją drogę do przejścia. Nie jesteś w tym samotna, ani samotny, choć każdy idzie sam, a twoja droga jest wyjątkowa. Prawda jest taka, że to wszystko jest bardzo proste i najczęściej tak jest opisywane. Ogólne zasady są prawdziwe, i działają dla tych, dla których działają.
Każdy z nas jest inny i każdy ma mniej lub bardziej brudną ścianę. Nakładając kolejną warstwę na ścianę, i kolejną, i kolejną, i… w końcu sprawiasz, że wszystko, co miało odpaść ze ściany, już odpadło. Teraz ściana już będzie taka, jak chcesz. Ile to wszystko będzie trwało? Nie wiem. Nie znam twojej ściany, ale pamiętaj, aby po każdym upadku się podnieść.

*

Tak wygląda takie stereotypowe myślenie o Prawie Przyciągania. Wizualizuj to, co chcesz, z uczuciami, jakby to było już rzeczywistością teraz. Jeśli przydarza ci się coś negatywnego, to więcej się staraj, albo zmień afirmację i przestań myśleć negatywnie. Wszystko idzie w dobrym kierunku.

„No jak idzie w dobrym kierunku, jak tu tak źle się dzieje i znowu to samo, do tego problemy finansowe i jestem teraz sama, sam!? Jeśli to dobry kierunek, to ja dziękuję.”

*

Przykre doświadczenia są bolesne, ale jeśli nie ogarniemy ich i nie zrozumiemy nauki, którą niosą, to będą wracać. Możesz je przyklepać kolejną warstwą i zapomnieć. Może to właśnie ta warstwa, która się utrzyma na ścianie… a może stare rzeczy przejdą do sfery cienia i nie wiadomo kiedy się pojawią.

Trudne rzeczy w naszym życiu dzieją się po to, aby nas czegoś nauczyć. Kiedy idziesz do szkoły, to zdajesz do kolejnej klasy, gdy zaliczasz wszystkie egzaminy. Nie nauczysz się – nie zdajesz. Nie rozumiesz czegoś – powtarzasz tak długo, aż zrozumiesz lekcję.

Jak to zrobić z przekonaniami?

To, co dzieje się w twoim życiu, wynika z twoich przekonań, wzorców i schematów, które masz wpojone. Określając swój cel (symboliczna ściana w nowym kolorze) określasz kierunek, w którym zmierzasz. Twoje przekonania wyznaczają ci drogę, którą masz do przejścia. W życiu będzie pojawiać się to, co masz w przekonaniach, a nie to, o czym „świadomie” myślisz. Będzie się realizowało to, co masz w swoich przekonaniach, uczuciach, sercu, a nie to, co logicznie sobie wymyślisz. Jeżeli nic nie zrobisz ze swoimi przekonaniami, to one i tak w końcu się zmienią – musisz mieć tylko dużo determinacji i wytrwałości, bo to raczej będzie trwało dłużej niż krócej.

ZAPOMNIEĆ

A może chcesz zapomnieć? Ten ból, cierpienie, zawód, rozpacz, przykrości…

Co dzieje się z „zapomnianymi” wspomnieniami? Gdzie się podziewają i jaki/czy mają na nas wpływ?

Zauważ, że wspomnienie, które boli, to najczęściej myśl połączona z przykrym uczuciem. Nie chcemy cierpieć, nie chcemy bólu, więc chcemy zapomnieć. Przykre wspomnienie jest więc połączeniem myśli i przykrego uczucia.

A co dzieje się, gdy myślisz o czymś obojętnym, np. wiązaniu butów, czy myciu zębów? Nic. Po prostu jest myśl. Myśli same w sobie są obojętne. To uczucia ożywiają myśli. Kiedy z daną myślą powiązane jest uczucie, wtedy zmienia się fizjologia – uczucia wpływają na ciało o wiele mocniej niż same myśli. To dzięki uczuciom jesteś w stanie wprowadzać natychmiastowe zmiany.

„Zapominanie” nie ma sensu.

Zamiast zapominać przykrości – usuń z danej myśli powiązanie z negatywnym uczuciem. Dzięki temu będziesz pamiętać sytuację, ale wspomnienie nie będzie wywoływać negatywnych emocji.

Łatwo powiedzieć. Ale jak usunąć przykre emocje z poczucia skrzywdzenia? Jak podnieść się po rozstaniu? Jak dać sobie radę z poczuciem niezasługiwania? Z niską samooceną, brakiem wiary w siebie, z trudnościami finansowymi…? (…)”


Pobierz całość „Zaczynaj od porządku cz.1” w formacie PDF | strefa bezpłatnego pobierania 

Prekognicja.pl
Shopping cart