Best seller

PSYCHOSOMATYKA – jak interpretować objawy choroby: psychosomatyczny punkt widzeniaKiedy zaczynasz interesować się psychosomatyką, pierwsze co przychodzi do głowy, to znalezienie krótkiej i konkretnej informacji: co oznaczają moje objawy? Gotowe szablony, „słowniki psychosomatyczne” od razu pozwalają znaleźć psychosomatyczne znaczenie choroby – odkryć, albo przynajmniej zawęzić sferę w świadomości, w której występuje problem.

Chorujesz na …, a to oznacza, że masz problem z …, więc zwróć uwagę na …., afirmacja dla Ciebie, to: „…”

To dobre rozwiązania na początku. Przypomina trochę interpretowanie snów za pomocą sennika, ale dzięki temu zgłębiasz temat i pracujesz nad sobą, nad swoim powrotem do równowagi.

Z czasem jednak zastanawiasz się jak to jest, że zrozumienie psychosomatycznego objawu powinno przynosić uzdrowienie, a nie zawsze przynosi, a czasami stan choroby jeszcze bardziej się pogłębia.

Pamiętaj, że patrzę i opisuję tutaj psychosomatykę z bardziej psychosomatycznego punktu widzenia i nie musi się to pokrywać z „naukowym” podejściem lekarzy.

Somatyczne objawy wynikające z Psyche ustępują, gdy informacja, którą ze sobą niosą, zostaje zintegrowana. W praktyce – zmniejsza się nasilenie objawów, gdy informacja zostaje przynajmniej zrozumiana. Nie chodzi tutaj jednak o „słownikowe zrozumienie”, nie chodzi o logiczne odczytanie znaczenia danego objawu, nie chodzi o mentalne zrozumienie. Chodzi tutaj o przeżycie i wewnętrzne zrozumienie.

Jak opisać „wewnętrzne zrozumienie” w kontekście psychosomatyki, psychosomatycznych objawów?

Posłużę się swoim przykładem sprzed lat, gdy w nocy zaczęła boleć mnie nerka (później okazało się, że to jakiś mały kamyk). Kto doświadczył podobnego symptomu, ten wie, jaki to ból, na ogół dzwoni się, albo jedzie na pogotowie…

Ja, niestety (albo na szczęście), poznałem wtedy zasady pracy z symptomem wg psychologii zorientowanej na proces. Nie będę opisywał co i jak długo robiłem, gdy „zwijałem się z bólu”, ale było warto. Jak wyglądało moje „wewnętrzne zrozumienie” informacji niesionej przez objaw? Co się stało, gdy dotarła do mnie informacja niesiona przez symptom?

Nic. Cisza. Spokój. Takie „puuu…”, jakby wszystko zeszło i się rozluźniło. W jednej chwili jest ból, a w drugim momencie pojawia się zdanie, jakby wypowiedziane gdzieś w środku… i jest spokój. W tym momencie zastanawiałem się, co stało się z tym bólem, który sekundę wcześniej przeżywałem…

Ciekawe, że gdy później  „logicznie” się temu przyglądałem, to to takie banalne było… A jednak wcześniejsze „logiczne” i bardziej rozbudowane interpretacje nie pomagały.

Wewnętrzne zrozumienie niewiele ma wspólnego ze zrozumieniem intelektualnym (będącym raczej domeną ego), a bardziej z dopuszczeniem do głosu czegoś w rodzaj „metakomunikatora”.

Jak interpretować objawy i symptomy wg PSYCHOSOMATYKI

Po pierwsze pamiętaj i zrozum, że problemy Psyche, które wywołują choroby ciała, nie są oderwane od „fizycznych przyczyn” choroby.

Możesz usunąć fizyczne objawy usuwając fizyczne przyczyny symptomów,
ale jeśli równocześnie nie poradzisz sobie z przyczynami w Psyche,
to objawy wrócą w tym lub innym miejscu.

Z psychosomatycznego punktu widzenia interesują nas przyczyny choroby wynikające ze świadomości. Ale nie chodzi o negowanie medycyny akademickiej, przyjmowania leków, itp. Złamana noga raczej nie zrośnie się od uświadomienia sobie przyczyny w świadomości (choć słyszałem o  jednym podobnym przypadku), ale sama operacja nie wystarczy, jeśli pacjent nie uświadomi sobie, dlaczego choruje.

„Fizyczne przyczyny” są bezpośrednimi przyczynami choroby, ale to człowiek używa bakterii, wirusów, pyłków, ojca, matki, zdarzeń w świecie), żeby coś się przejawiło. Ktoś kichnie w autobusie i nie wszyscy chorują. Zewnętrzne warunki nie sprawiają, że ktoś jest chory. Wewnętrznie nosimy w swoich ciałach całe pakiety bakterii, których możemy używać i chorować, prawdopodobnie na co chcemy… Potrzebujemy odpowiednich warunków dla naszego rozwoju i używamy ich, aby coś mogło się zamanifestować.

Merytoryczna płaszczyzna (przyczyna choroby w Psyche) pokazuje nam jaki brak w świadomości wywołuje daną chorobę.

Funkcjonalna płaszczyzna pokazuje „fizyczne” przyczyny choroby.

Pamiętaj, że kiedy czynisz siebie ofiarą warunków zewnętrznych bardzo ograniczasz swoje możliwości przemiany i uzdrowienia. Nie ma co przerzucać winy na świat zewnętrzny. Kiedy przyjmujesz odpowiedzialność za to, co Cię spotyka, wtedy dajesz sobie prawo do samouzdrowienia.

Jak wygląda

Interpretacja symptomu w psychosomatyce

Przeanalizuj okoliczności w czasie pojawienia się symptomu (wewnętrzne i zewnętrzne)

 • Co robiłeś lub robiłaś kiedy pojawiły się objawy? Co robiłeś w tym momencie?
 • Co miałeś lub miałaś zrobić?
 • O czym wtedy myślałeś, o czym myślałaś?
 • Jaki był Twój nastrój? Czy miałeś wtedy jakieś fantazje? Co sobie wtedy wyobrażałaś?
 • Jakie wtedy były Twoje relacje ze światem?
 • Jakie wiadomości przypływały do Ciebie? Jakie informacje zwracały Twoją uwagę?
 • Co ważnego miałeś lub miałaś do zrobienia?
 • Jakie decyzje miałeś lub miałaś podjąć?

Symbolika i analogie ciało – świadomość

Psychosomatyczna symbolika zwrotów językowych

Naucz się słyszeć tzw. psychosomatyczne drugie dno językowe.

Np. mam katar, więc „kicham na to” – na co kicham?

Cieleśnie przeżywamy to, do czego w swej Psyche nie chcemy się przyznać, to czego nam brakuje w świadomości – to od czego uciekamy.

Ciało jest symbolem. Każdy narząd, część, reprezentuje jakąś zasadę, jakiś symbol, który ma analogię w naszej świadomości.

Właściwe odczytanie konsekwencji choroby

Objawy, które pojawiają się w naszym ciele, zmuszają nas do nowego postępowania. Zaczynamy robić to, czego dotychczas nie robiliśmy (albo robiliśmy za mało). Z drugiej strony symptomy mogą powstrzymywać nas przed robieniem tego, co dotychczas robiliśmy za dużo.

Symptom koryguje Twoją jednostronność.

Odpowiedz sobie:

 • W czym przeszkadza Ci dany symptom?
 • Czego nie możesz robić?
 • Do czego zmuszają Cię objawy choroby?
 • Co możesz robić, czego dotychczas nie robiłeś lub nie robiłaś?

Pamiętaj, że jeśli chcesz na głębszym, niż tylko intelektualny, poziomie zrozumieć informacje, które niosą Twoje objawy – pozwalaj sobie przeżywać swoje symptomy i… rozmawiaj z nimi.

Na ogół możesz szybko pozbyć się objawów i uciec od ich dolegliwości, ale więcej korzyści dla swojego rozwoju osobistego odniesiesz słuchając swojego ciała i reagując na jego sygnały w momencie, gdy się pojawiają.

Zastosuj w życiu to, co pojawia się w obu biegunach choroby

Na poziomie świadomości ta sama rzecz może przejawiać się jako przeciwstawne elementy. Przeżywany strach i lęk może być przyczyną odwagi, albo ucieczki. Możesz unikać pewnych sfer, działań w życiu, ale możesz też intensywnie dążyć do ich przeżywania (nadmierne uzewnętrznianie).

Problem pozostaje ten sam, ale możesz obejrzeć „obie strony medalu”.

Psychosomatyka – interpretacja objawów choroby: Podsumowanie

 1. Jesteś czymś więcej niż tylko swoim ciałem fizycznym.
 2. Twoja Psyche (Świadomość) przejawia się i konkretnie sygnalizuje Ci przez ciało to, co aktualnie dzieje się w Twoim życiu z punktu widzenia Psyche.
 3. Do pewnego momentu Twoje ciało działa dobrze i zgodnie z planem. Kiedy Twoje życie zbyt długo odbiega od Twojego „wewnętrznego” wzorca harmonii – pojawiają się sygnały do zmiany.
 4. Możesz uczyć się i wprowadzać zmiany na poziomie Świadomości, albo proces nauki przejmuje ciało. Konsekwencje są takie same: uczysz się i rozwijasz.
 5. Zrozumienie informacji niesionej przez objawy choroby przynosi uzdrowienie, gdy naukę wprowadzasz w życie.

Możliwość poznania przyczyny + brak działania = ignorancja

Znajomość przyczyny + brak działania = głupota

Nie wiem, czy lepiej wiedzieć, czy nie wiedzieć.

W nieświadomości żyje się łatwiej, a wiedza zobowiązuje… ale nieznajomość praw nie sprawia, że one nie działają. Na tej samej zasadzie, gdy pozwalasz komuś decydować o sobie i swoim życiu:

Kto ponosi odpowiedzialność za Twoje życie?Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 2
Trening autogenny - Serce i regulacja ciśnienia
Deal

"Trening autogenny - regulacja ciśnienia" jest niezależną sesją... choć koresponduje z trzecią częścią 12-tygodniowego "Treningu autogennego Schultza - rytm serca", to korzystasz z niego niezależnie od innych nagrań.

Format: Mp3 do Pobrania Czas trwania: 45:48 Jakość: Hi-Fi 320 kbps Rozmiar: 110 MB Zawiera lektora: Tak Zalecane słuchawki: Tak Instrukcja Pdf: Tak
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Trening Jacobsona - progresywna relaksacja mięśni mp3
Deal

Trening Jacobsona, nazywany również progresywną relaksacją mięśniową, to technika relaksacji, dzięki której redukujesz napięcie emocjonalne poprzez redukcję napięcia mięśni. Edmund Jacobson potwierdził naukowo związek między ciałem a emocjami.

Mp3 DownloadCzas trwania: 17 minut (+29 minut Trening autogenny 1 - Odczuwanie ciężaru, dwie wersje) Jakość: Hi-Fi 320 kbps Rozmiar: 31 MB (+92 MB, 2 pliki ZIP) Zawiera lektora: Tak Zalecane słuchawki: jak lubisz
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 3
Medytacja prowadzona: Uzdrawiający sen - Uzdrawiające sny, medytacja
Deal

Uzdrawiające sny uzdrawiają dosłownie. Dzięki zastosowaniu tych nagrań tak wpłyniesz na Podświadomość, że będziesz mieć sen, który przywróci równowagę w organizmie, albo wskaże kierunek, w którym masz podążać. Inkubacja snu.

Format: Mp3 do PobraniaCzas trwania: 34:37  Jakość: Hi-Fi 320 kbps Rozmiar: 66 MB (1 plik ZIP) Zawiera lektora: Tak Zalecane słuchawki: tak

Prekognicja.pl
Shopping cart