Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

Trening mentalny – sport czy życie (analiza definicji treningu mentalnego)



Trening mentalny – czym jest? Czy ma zastosowanie jedynie w sporcie? Trening mentalny i piłka nożna to najbardziej powszechne skojarzenie, ale czy ogólne stosowanie treningu mentalnego  pomaga w życiu? Analiza treści definicji dostępnych w sieci.

Trening mentalny – czym jest?

Jaka jest definicja treningu mentalnego? Jeśli wpiszesz w wyszukiwarce „trening mentalny”, to dowiesz się, że jest to… No właśnie.

Wydawałoby się, że trening mentalny, połączenie dwóch słów – trening i mentalny – odnosi się bezpośrednio do celowego i powtarzalnego działania w zakresie aktywności umysłowej, myślowej, takiej związanej z mózgiem. A jednak strony, które pojawiają się w odpowiedzi na zapytanie „trening mentalny” już tak jednoznaczne nie są. Dlatego, sprawdźmy to.

Trening mentalny wg Wikipedii, to „zespół działań z zakresu psychologii, socjologii i nauk o sporcie, które mają na celu pomagać sportowcom (także rzadziej ludziom biznesu) w wykorzystywaniu pełni potencjału i uzyskaniu kontroli nad emocjami podczas wykonywanych zadań.”

Od razu jest tu zawężenie definicji treningu mentalnego do sportu i biznesu.

Trening mentalny – trening umysłu

Podobnie jest na eksperckiej stronie trening-mentalny.pl:

Trening mentalny to trening umysłu, który jest uzupełnieniem treningu fizycznego” – definicja już bardziej ogólna. Dalej mamy, że „Jego główny (treningu mentalnego) cel to zwiększanie szans na sukces poprzez doskonalenie wykonania sportowego oraz wzmacnianie przekonań, że można aktywnie wpływać na przebieg zdarzeń w sytuacji startowej i treningowej, dokonując świadomej autoregulacji.”

Ważne z tej definicji słowa klucze, to: wzmacnianie przekonań, świadomy wpływ i świadoma autoregulacja.

Trening mentalny, a metody

Z kolei na akademiasiatkowki.pl, Jakub Bączek pisze, że:

„Na współczesny trening mentalny składają się takie metody jak: zarządzanie rozwojem przez cele, wizualizacja, techniki oddechowa obniżające stres, auto-motywacja czy generowanie ukierunkowanej, konstruktywnej złości sportowej.”

Trening mentalny jako trening psychiki

Na psychologia.net.pl znajdziemy jeszcze definicję łączącą trening mentalny z psychiką. Jadwiga Kłodecka-Różalska pisze, że

Trening psychiki, nazywany m.in. treningiem mentalnym (mental training), wewnętrznym treningiem umysłowym (inner mental training) czy też treningiem umiejętności psychologicznych (psych-skills training), podobnie jak każdy inny celowy trening, charakteryzuje się dwoma aspektami:

  • jest procesem systematycznym, długoterminowym, kontrolowanym i regularnym, co wiąże się z koniecznością opracowania planów, ich realizacji, oceny przebiegu i efektów oraz – jeśli to konieczne – modyfikacji, gdyż działania sporadyczne nie są treningiem celowym;
  • poprzez trening dąży się do strukturalnej lub funkcjonalnej adaptacji, koniecznej dla sprawnego i skutecznego działania.

W treningu mentalnym wykorzystuje się “środki”, jakimi dysponuje umysł człowieka, między innymi myśli, mowę, pamięć, wyobraźnię, spostrzeganie, zarówno na poziomie działań świadomych, jak i podświadomych, z odwołaniem się do sfery uczuć i emocji.”

I ta definicja wydaje mi się w tym momencie najlepszą, gdyż tak rozumiany trening mentalny można odnieść nie tylko do sportu, ale i do każdej dziedziny życia.

Trening mentalny – podsumowanie

Podsumowując, pojęcie treningu mentalnego najczęściej znajdujemy w kontekście sportu i pracy z psychiką, a w konsekwencji trening mentalny najczęściej jest wiązany z psychologiem sportu lub trenerem praktykiem motywującym swoich zawodników. Z jednej strony mamy coś w rodzaju treningu motywacyjnego, z drugiej aspekty techniczne pomagające w dojściu do Celu.

Z punktu widzenia celu, trening mentalny, trening motywacyjny, trening psychiki, czy jak go tam nazwiesz, sam w sobie jest środkiem. Powiem więcej: z życiowego punktu widzenia, trening mentalny jest czymś naturalnym, co stosuje większość ludzi, nawet nie wiedząc, że to robi.

Za każdym razem, gdy marzysz, albo wyobrażasz sobie swój cel, te wszystkie kroki, które musisz zrobić, aby dojść do celu, gdy planujesz, gdy zbierasz w sobie siły, aby wejść na swój szczyt – za każdym, gdy to robisz można Twoje działania nazwać treningiem mentalnym.

Jest tylko jedno ale… żeby był to trening, Twoje działanie powinno być planowe i systematyczne, a żeby takie było – musisz wiedzieć, czego chcesz, musisz chcieć tego, co chcesz, musisz działać w kierunku swojego celu.

I tego Ci życzę: wiedzy, wiary i pewnego działania.

Źródła:

http://www.psychologia.net.pl/artykul.php?level=259

https://pl.wikipedia.org/wiki/Trening_mentalny

http://trening-mentalny.pl

http://akademiasiatkowki.pl



Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
Trening Autogenny Schultza 6 - Chłodne Czoło - medytacja prowadzona

Trening Autogenny 6 – Chłodne Czoło

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 7
Sale!
Trening autogenny Schultza Mp3

Trening Autogenny Schultza 1-6 (komplet nagrań)

24.9949.99
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 1
Afirmacje mp3 na Prawo Jazdy dla Kobiet

Afirmacje na Prawo Jazdy dla Kobiety

Out of Stock
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 3
Trening Autogenny Schultza 2 - Odczuwanie Ciepła - medytacja prowadzona mp3

Trening Autogenny 2 – Odczuwanie Ciepła


Prekognicja.pl
Shopping cart