
Psychosomatyka i układ pokarmowy: psychosomatyczne rozumienie chorób związanych z odżywianiem. Jak rozumieć chore zęby, dziąsła, żołądek? Jakie informacje przekazuje chora wątroba i trzustka? Czy Twoje ciało choruje sobie, bo chce? A może jednak widzisz związek między Psyche a Ciałem?
Jesteś Świadomością, która ma Ciało, czy Ciałem, które ma Świadomość?
Psychosomatyka i Układ Pokarmowy
TRAWIENIE polega na przyswajaniu i przetwarzaniu substancji odżywczych. Z psychosomatycznego punktu widzenia, człowiek przyswaja doznania i doświadczenia płynące ze świata zewnętrznego. Psychosomatycznie odróżniamy to, co pożyteczne od niepożytecznego – wydalamy to, co niepotrzebne.
GŁÓD w psychosomatyce
Głód w psychosomatyce symbolizuje żądze, chęć posiadania czegoś, przyjęcia czegoś, czegoś nam brakuje.
POŻYWIENIE, to co jemy, na co mamy ochotę z psychosomatycznego punktu widzenia:
- słodkie – (przesadny apetyt na słodycze) – niezaspokojony głód Miłości
słodycze, to substytut Miłości; zarzucanie kogoś słodyczami – podświadome poczucie winy.
Kiedy dziecko odczuwa dyskomfort, czuje się zagrożone – rodzice starają się wynagrodzić dziecku to, że czegoś nie otrzymało. Później przenosimy to na życie dorosłe: odczuwamy niedosyt, więc sięgamy po słodycze. Zamiast konfrontacji – odsuwamy się od działania zastępując je substytutem. Odwracamy swoją uwagę i powielanie to, co już było. („Mam czekoladę – może ktoś do mnie przyjdzie”). - słone, pikantne – nadmierne podchodzenie do życia w sposób umysłowo-intelektualny (zamiast uczucia)
- słone, bardzo ostre – tendencje do poszukiwania sztucznych podniet i wyzwań, ciągła chęć „sprawdzania się”. Sami nie dają sobie czasu na prawdziwy ogląd sytuacji.
- kwaśne – kwas – agresywność – kłopoty z agresywnością (za mało albo za dużo)
- twarde potrawy – agresywność, przebojowość, wyzwania (mięso), żywotność, witalność.
- rozdrobnione, papkowate – wycofanie, bierność
- kroplówki – skrajne unikanie konfliktów, poddanie się, wegetacja z pominięciem własnej aktywności
- owoce pestkowe – symbolizują podejście do problemu, wgryzanie się, przegryzanie. Ciućkają – obchodzenie problemu.
- ograniczanie przypraw – lęk przed wyzwaniami, uciekanie przed konfrontacją.
Psychosomatyka: JEDZENIE
Jedzenie jest czynnością rytualną – można jeść rodzinnie, w towarzystwie… Choć dziś często jedzenie traktowane jest jak czynność niezbędna do dodania energii ciału, niezbędna konieczność w wyścigu dnia codziennego. Jedzenie w samotności symbolicznie oznacza ucieczkę od świata.
Zęby
Zęby, gryzienie symbolizują agresywność, zdolność do ataku, zdolność do działania, interwencji, podjęcie decyzji o przyjęciu czegoś do trawienia. DECYZJA o przyjęciu nie oznacza przyjęcia – dopóki ktoś przeżuwa pokarm, trzyma w buzi i może jeszcze wypluć.
Zęby oznaczają również stan witalności – czy energia prawidłowo funkcjonuje.
Dziąsła
Dziąsła to podstawa zębów, podstawa naszej witalności, podstawa agresywności. W psychosomatyce symbolizują śmiałość w działaniu, wiarę w to, co się robi. Reprezentują wysokie poczucie własnej wartości i ufność we własne siły.
PRZEŁYKANIE: z łatwością coś nam przechodzi przez gardło, albonie chcemy czegoś przełknąć, zaakceptować.
ODBIJANIE – maskowany sprzeciw wobec przyjęcia czegoś.
MDŁOŚCI w psychosomatyce oznaczają odrzucanie czegoś, czego nie chcemy przyjąć i do końca zaakceptować.
Wymioty psychosomatycznie oznaczają gwałtowny przejaw niechęci, nieakceptacji czegoś. Człowiek broni się przed czymś i chce to z siebie wyrzucić. Niby świadomie się z tym uporaliśmy, niby świadomie coś przyjęliśmy, ale nie nastąpiła pełna integracja, nie akceptujemy tego. Działanie było niepełne, albo miało zły kierunek.
Sytuacje częste po alkoholu – następuje pozorne rozwiązanie problemu, a potem go „zwracamy”.
Kobiety w ciąży, przez pierwsze trzy 3 miesiące nie są jeszcze do końca przygotowane do bycia matką, nie zintegrowały swej roli. Często odczuwają lęk, presję, zobowiązanie, mają podświadomą chęć odrzucenia nowej sytuacji, do poronienia włącznie.
Psychosomatyka: ŻOŁĄDEK
Psychosomatycznie żołądek symbolizuje otwarcie, przystosowanie, gotowość przyjęcia, emocjonalne bezpieczeństwo, poczucie przynależności. W psychosomatyce przyjmowanie i przetwarzanie pokarmów symbolizuje świadome przyjęcie i przetwarzanie nowych doświadczeń.
KŁOPOTY Z PRZYJMOWANIEM – nowe sytuacje, ludzie, związki, idee, wartości. Nie wiemy co będzie i żołądek reaguje.
Kłopoty z żołądkiem są częste, gdy mamy poczucie, że nie jesteśmy zbyt dobrzy, nie mamy pewności, że podołamy sytuacji.
Wysokie poczucie własnej wartości daje bezpieczeństwo emocjonalne. Brak wiary w siebie (w pozytywne rozwiązanie danej sytuacji) daje niepokój emocjonalny. Aby uniknąć rozstroju żołądka, należy wzbudzić w sobie wiarę w siebie. Jesteśmy bezpieczni w każdej sytuacji niezależnie od tego, co się wydarza. Nasze doświadczenia są nam potrzebne dla naszego rozwoju.
KWAS ŻOŁĄDKOWY ma charakter agresywny, wyraża naszą agresywność. NADMIAR KWASU żołądkowego, to nadkwasota, a później wrzody żołądka (ubytki ściany żołądka). Psychosomatyka: człowiek zżera siebie od wewnątrz.
Kłopoty z AGRESJĄ często mają ludzie duszący wszystko w sobie. Najpierw jest fizyczne unikanie konfrontacji. Ciało reaguje nadkwasotą, później jest łagodne jedzenie, papki, kleiki, co oznacza dalsze unikanie konfliktów.
Psychosomatyka: JELITO CIENKIE
W jelicie cienkim następuje właściwe trawienie przez rozkład na cząstki i wchłanianie.
Następuje ANALIZA. Zaburzenia pracy jelita cienkiego oznaczają problemy z analizowaniem: albo za mało albo przesadnie analityczne życie. Człowiek szuka dziury w całym. Czepia się szczegółów. Drobiazgowa analiza ma doprowadzić do krytyki – człowiek nie potrafi się otworzyć. Przejawia przesadny krytycyzm.
– właściwe wykorzystanie pożywienia. Nacisk na sferę – do maksimum się zabezpieczyć, wykorzystać to, co w danej chwili mamy. Lęk o podstawowe POTRZEBY BYTOWE (człowiek powinien z większym spokojem, z ufnością podchodzić do życia).
Psychosomatyka: JELITO GRUBE
Jelito grube w psychosomatyce symbolizuje świat podziemny: analiza treści podświadomych, cień, proces wydalania.
Biegunka – (utrata wody i płynów) – psychosomatyczny synonim strachu: sytuacja stresowa, silna podświadoma obawia. Człowiek nie mamy czasu na analizę sytuacji i wszystko przez niego przepływa.
Pytania diagnostyczne:
- Czego boję się w tym momencie?
- Co może mi grozić?
- Jakie będą skutki, konsekwencje?
Kał – symbolizuje złoto i pieniądze.
Psychosomatyczna przyczyna zaparcia: problem z oddawaniem – człowiek nie chce oddać tego, co nie jest już mu potrzebne. Zaparcia oznaczają przywiązanie do pieniędzy, niemożność oderwania się rzeczy materialnych, skąpstwo, niechęć do oddania (chociaż ma w nadmiarze).
Z drugiej strony zaparcia mogą też być interpretowane jako lęk przed tym, żeby na zewnątrz nie wyszły treści naszej podświadomości. Strach przed tzw. „ciemną stroną” – dlatego wolimy trzymać się starych schematów, starych przyzwyczajeń.
Psychosomatyka: TRZUSTKA
Funkcje trzustki: wydzielanie soków trawiennych; produkcja insuliny.
Niedobór INSULINY = cukrzyca – psychosomatyka: nie jesteśmy w stanie przyswajać cukru – przelatuje przez nas (biegunka cukrowa). Kiedy wydalamy cukier – obniżamy jego poziom we krwi: następuje śpiączka i śmierć.
Niedobór insuliny, cukrzyca, psychosomatycznie oznacza przyswajanie miłości. Człowiek boi się miłości. Pragnie miłości, ale nie pozwala sobie na miłość, nie ma odwagi zrobić czegoś w kierunku miłości. Nie pozwala, aby przeniknęła go miłość. Z czasem doprowadza to do bycia skwaszonym, zgorzkniałym, przekonania, że „nie zasługuje na miłość”.
Psychosomatyka: WĄTROBA
Wątroba symbolizuje naszą energię wtedy, gdy przekroczyliśmy granice ego – rozwój, działania prospołeczne. Wyższa świadomość, która łączy to, co fizyczne z tym co duchowe.
Funkcje wątroby: produkuje glikogen (energię dającą siłę), glukozę (z aminokwasów tłuszczów). Metabolizm białek – tworzy nasz organizm, tworzy inny model białka (budulec na mięśnie).
Wątroba w sposób ewolucyjny pokazuje, że podstawą białka są aminokwasy, a ona to rozkłada, porządkuje i układa w inny wzór. Wszystko jest jednością, wszystko pochodzi z tego jednego, co może być tylko różnie uporządkowane. Różnorodna treść form wynika z różnego uporządkowania tej samej podstawy.
Odtruwanie – własne i obce trucizny przestają być aktywne i są wydalane.
Choroby wątroby
Psychosomatyka i choroby wątroby: człowiek niewłaściwie wykorzystuje swoją energię życiową, w sposób zbyt egoistyczny, nie potrafi przekroczyć granic swego ego.
Pytania dotyczące sfery światopoglądowej, religijnej:
- Czy ten system jest właściwy?
- Czy ta sfera odgrywa jakąś rolę? Jeśli tak, to jaką?
Wątroba potrafi rozróżniać szkodliwe substancje od nieszkodliwych: czy potrafimy to rozróżniać?
Czy potrafimy zachować w czymś właściwy umiar (egoistyczne zaspokajanie potrzeb)?
Najczęściej z wątrobą problem mają megalomani, z rozdmuchanym ego, wygórowanymi dążeniami i ambicjami.
PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY
Pęcherzyk żółciowy gromadzi żółć wydzielaną przez wątrobę.
Żółć symbolizuje brak swobodnego wyrażania agresji – następuje spiętrzenie, zastój, skamienienie… Wszelkie złogi w organizmie to skumulowania, skostniała energia, która blokuje przepływ.
Kamienie żółciowe
Kamienie żółciowe oznaczają uwarunkowania społeczne: człowiek nie może w pełni realizować tego, co chce wskutek ograniczeń, np. przez stereotypy stwarzane przez rodzinę, kulturę, grupę wyznaniową, pracę itp. Człowiek tłumi to w sobie – ulega presji tak długo, aż się nie zrobi kamień.
Psychosomatyka wg Louise L. Hay, „Możesz uzdrowić swoje życie”
Zęby
Reprezentują decyzje.
Choroby zębów wynikają z długotrwałego niezdecydowania. Niemożność przerwania toku myśli, by zanalizować je i podjąć decyzję.
Nowy wzorzec mentalny:
Podejmuję swoje decyzje w oparciu o zasady prawdy i czuję się bezpieczny wiedząc, że tylko właściwe działania mają miejsce w moim życiu.
ząb mądrości (niemożność wyrżnięcia) – Niepozwalanie sobie na stworzenie przestrzeni psychicznej w celu zbudowania trwałej podstawy swych działań.
Nowy wzorzec mentalny:
Otwieram swoją świadomość na życiową ekspansję. Mam do dyspozycji ogromną przestrzeń, aby wzrastać i zmieniać się.
Dziąsła
– krwawienie dziąseł: Brak radości z podjętych w życiu decyzji.
Nowy wzorzec mentalny: Ufam, że moje działanie zawsze jest właściwe. Jestem spokojny.
– zapalenie dziąsła: Niemożność uzasadnienia swoich decyzji. „Nie wiem, czego chcę od życia”.
Nowy wzorzec mentalny: Jestem osobą zdecydowaną. Doprowadzam do końca moje działania i wspieram siebie z miłością.
Mdłości
Lęk. Odrzucenie idei lub doświadczenia.
Nowy wzorzec mentalny:
Jestem bezpieczny. Zawierzam procesowi życia, który przynosi mi tylko dobro.
Wzdęcia
Chęć wywarcia wrażenia. Lęk. Chaotyczne myśli.
Nowy wzorzec mentalny:
Odprężam się i pozwalam życiu przepływać przeze mnie z łatwością.
Żołądek
Odpowiada za utrzymanie przy życiu. Przetrawia idee.
Nowy wzorzec mentalny:
Trawię życie z łatwością.
Choroby żołądka
Przerażenie. Obawa przed nowym. Niezdolność do asymilacji tego, co nowe.
Nowy wzorzec myślowy:
Życie jest w zgodzie ze mną. Przyswajam to, co nowe, w każdej chwili, każdego dnia. Wszystko dzieje się dobrze.
Nieżyt żołądka
Przedłużająca się niepewność. Poczucie skazania przez los.
Nowy wzorzec myślowy:
Kocham i akceptuję siebie. Jestem bezpieczny.
Wrzody żołądka
Lęk. Przekonanie, że nie jest się dość dobrym. Pragnienie przypodobania się.
Nowy wzorzec myślowy:
Kocham i akceptuję siebie. Jestem w zgodzie z samym sobą. Jestem wspaniały.
Choroby wątroby
Chroniczne narzekanie. Oszukiwanie samego siebie przez wynajdywanie wad. Poczucie, że jest się kimś złym.
Nowy wzorzec myślowy:
Chcę przyjmować życie otwartą przestrzenią mojego serca. Szukam miłości i znajduję ją wszędzie.
Zapalenie wątroby
Opieranie się zmianom. Lęk, złość, nienawiść. Wątroba jest siedliskiem gniewu i wściekłości.
Nowy wzorzec myślowy:
Mój umysł jest oczyszczony i wolny. Zostawiam przeszłość i kieruję się ku nowemu. Wszystko dzieje się dobrze.
Kamica żółciowa
Zgorzknienie. Ciężkie myśli. Potępianie. Duma.
Nowy wzorzec mentalny:
Istnieje radosne uwolnienie się od przeszłości. Życie jest słodkie, ja także.
Cukrzyca
Silna tęsknota za tym, co mogłoby być. Potrzeba sprawowania kontroli. Głęboki smutek. Brak słodyczy.
Nowy wzorzec mentalny:
Ta chwila wypełniona jest radością. Decyduję się doświadczać słodyczy dnia dzisiejszego.
Trzustka
Symbolizuje słodycz życia.
Zapalenie trzustki
Odrzucenie. Złość i frustracja, bo życie straciło swoja słodycz.
Nowy wzorzec mentalny:
Kocham i aprobuję siebie. Sam tworzę słodycz i radość w moim życiu.
Jelita
symbolizują uwolnienie się od tego, co zbędne.
Choroby jelit
Obawa przed porzuceniem tego, co stare i niepotrzebne.
Nowy wzorzec mentalny:
Swobodnie i łatwo uwalniam się od tego, co stare, i z radością witam nowe.
Wrzodziejące zapalenie jelita grubego
Nawarstwione pokłady starych, chaotycznych myśli zamykających kanał usuwania tego, co zbędne. Nurzanie się w lepkim błocie przeszłości.
Nowy wzorzec mentalny:
Oddalam i unieważniam przeszłość. Myślę przejrzyście, żyję teraźniejszością w spokoju i radości.
Zapalenie jelita krętego
Lęk. Zmartwienia. Poczucie, że jest się nie dość dobrym.
Nowy wzorzec mentalny:
Kocham i akceptuję siebie. Robię wszystko najlepiej, jak umiem. Jestem cudowny. Jestem spokojny.
Anoreksja (jadłowstręt)
Odmawianie sobie życia. Silny lęk, nienawiść do siebie i odrzucenie.
Nowy wzorzec mentalny:
Bezpiecznie jest być sobą. Jestem cudowny taki, jaki jestem. Chcę żyć. Wybieram radość i akceptuję samego siebie.
Apetyt
— nadmierny apetyt: Lęki. Potrzeba ochrony. Osądzanie swoich uczuć.
Nowy wzorzec mentalny: Jestem bezpieczny. Bezpiecznie jest odczuwać. Moje uczucia są normalne i godne akceptacji.
— utrata apetytu: Lęk. Ochranianie siebie. Nieufność wobec życia.
Nowy wzorzec mentalny: Kocham i akceptuję siebie. Jestem bezpieczny. Życie jest bezpieczne i radosne.
Zalecana literatura
Louise L. Hay „Możesz uzdrowić swoje życie”
T. Dethlefsen, R. Dahlke „Przez chorobę do samopoznania”
T. Dethlefsen, R. Dahlke „Choroba twoim przyjacielem”
Psychosomatyka na YouTube