Psychosomatyka – Układ Pokarmowy: wrzody żołądka, cukrzyca, wątroba… Jak rozumieć chorobę?Psychosomatyka i układ pokarmowy: psychosomatyczne rozumienie chorób związanych z odżywianiem. Jak rozumieć chore zęby, dziąsła, żołądek? Jakie informacje przekazuje chora wątroba i trzustka? Czy Twoje ciało choruje sobie, bo chce? A może jednak widzisz związek między Psyche a Ciałem?

Jesteś Świadomością, która ma Ciało, czy Ciałem, które ma Świadomość?

Psychosomatyka i Układ Pokarmowy

TRAWIENIE polega na przyswajaniu i przetwarzaniu substancji odżywczych. Z psychosomatycznego punktu widzenia, człowiek przyswaja doznania i doświadczenia płynące ze świata zewnętrznego. Psychosomatycznie odróżniamy to, co pożyteczne od niepożytecznego – wydalamy to, co niepotrzebne.

GŁÓD w psychosomatyce

Głód w psychosomatyce symbolizuje żądze, chęć posiadania czegoś, przyjęcia czegoś, czegoś nam brakuje.

POŻYWIENIE, to co jemy, na co mamy ochotę z psychosomatycznego punktu widzenia:

 • słodkie – (przesadny apetyt na słodycze) – niezaspokojony głód Miłości
  słodycze, to substytut Miłości; zarzucanie kogoś słodyczami – podświadome poczucie winy.
  Kiedy dziecko odczuwa dyskomfort, czuje się zagrożone – rodzice starają się wynagrodzić dziecku to, że czegoś nie otrzymało. Później przenosimy to na życie dorosłe: odczuwamy niedosyt, więc sięgamy po słodycze. Zamiast konfrontacji – odsuwamy się od działania zastępując je substytutem. Odwracamy swoją uwagę i powielanie to, co już było. (“Mam czekoladę – może ktoś do mnie przyjdzie”).
 • słone, pikantne – nadmierne podchodzenie do życia w sposób umysłowo-intelektualny (zamiast uczucia)
 • słone, bardzo ostre – tendencje do poszukiwania sztucznych podniet i wyzwań, ciągła chęć “sprawdzania się”. Sami nie dają sobie czasu na prawdziwy ogląd sytuacji.
 • kwaśne – kwas – agresywność – kłopoty z agresywnością (za mało albo za dużo)
 • twarde potrawy – agresywność, przebojowość, wyzwania (mięso), żywotność, witalność.
 • rozdrobnione, papkowate – wycofanie, bierność
 • kroplówki – skrajne unikanie konfliktów, poddanie się, wegetacja z pominięciem własnej aktywności
 • owoce pestkowe – symbolizują podejście do problemu, wgryzanie się, przegryzanie. Ciućkają – obchodzenie problemu.
 • ograniczanie przypraw – lęk przed wyzwaniami, uciekanie przed konfrontacją.

Psychosomatyka: JEDZENIE

Jedzenie jest czynnością rytualną – można jeść rodzinnie, w towarzystwie… Choć dziś często jedzenie traktowane jest jak czynność niezbędna do dodania energii ciału, niezbędna konieczność w wyścigu dnia codziennego. Jedzenie w samotności symbolicznie oznacza ucieczkę od świata.

Zęby

Zęby, gryzienie symbolizują agresywność, zdolność do ataku, zdolność do działania, interwencji, podjęcie decyzji o przyjęciu czegoś do trawienia. DECYZJA o przyjęciu nie oznacza przyjęcia – dopóki ktoś przeżuwa pokarm, trzyma w buzi i może jeszcze wypluć.
Zęby oznaczają również stan witalności – czy energia prawidłowo funkcjonuje.

Dziąsła

Dziąsła to podstawa zębów, podstawa naszej witalności, podstawa agresywności. W psychosomatyce symbolizują śmiałość w działaniu, wiarę w to, co się robi. Reprezentują wysokie poczucie własnej wartości i ufność we własne siły.

PRZEŁYKANIE: z łatwością coś nam przechodzi przez gardło, albonie chcemy czegoś przełknąć, zaakceptować.

ODBIJANIE – maskowany sprzeciw wobec przyjęcia czegoś.

MDŁOŚCI w psychosomatyce oznaczają odrzucanie czegoś, czego nie chcemy przyjąć i do końca zaakceptować.

Wymioty psychosomatycznie oznaczają gwałtowny przejaw niechęci, nieakceptacji czegoś. Człowiek broni się przed czymś i chce to z siebie wyrzucić. Niby świadomie się z tym uporaliśmy, niby świadomie coś przyjęliśmy, ale nie nastąpiła pełna integracja, nie akceptujemy tego. Działanie było niepełne, albo miało zły kierunek.

Sytuacje częste po alkoholu – następuje pozorne rozwiązanie problemu, a potem go „zwracamy”.
Kobiety w ciąży, przez pierwsze trzy 3 miesiące nie są jeszcze do końca przygotowane do bycia matką, nie zintegrowały swej roli. Często odczuwają lęk, presję, zobowiązanie, mają podświadomą chęć odrzucenia nowej sytuacji, do poronienia włącznie.

Psychosomatyka: ŻOŁĄDEK

Psychosomatycznie żołądek symbolizuje otwarcie, przystosowanie, gotowość przyjęcia, emocjonalne bezpieczeństwo, poczucie przynależności. W psychosomatyce przyjmowanie i przetwarzanie pokarmów symbolizuje świadome przyjęcie i przetwarzanie nowych doświadczeń.

KŁOPOTY Z PRZYJMOWANIEM – nowe sytuacje, ludzie, związki, idee, wartości. Nie wiemy co będzie i żołądek reaguje.

Kłopoty z żołądkiem są częste, gdy mamy poczucie, że nie jesteśmy zbyt dobrzy, nie mamy pewności, że podołamy sytuacji.
Wysokie poczucie własnej wartości daje bezpieczeństwo emocjonalne. Brak wiary w siebie (w pozytywne rozwiązanie danej sytuacji) daje niepokój emocjonalny. Aby uniknąć rozstroju żołądka, należy wzbudzić w sobie wiarę w siebie. Jesteśmy bezpieczni w każdej sytuacji niezależnie od tego, co się wydarza. Nasze doświadczenia są nam potrzebne dla naszego rozwoju.

KWAS ŻOŁĄDKOWY ma charakter agresywny, wyraża naszą agresywność. NADMIAR KWASU żołądkowego, to nadkwasota, a później wrzody żołądka (ubytki ściany żołądka). Psychosomatyka: człowiek zżera siebie od wewnątrz.

Kłopoty z AGRESJĄ często mają ludzie duszący wszystko w sobie. Najpierw jest fizyczne unikanie konfrontacji. Ciało reaguje nadkwasotą, później jest łagodne jedzenie, papki, kleiki, co oznacza dalsze unikanie konfliktów.

Psychosomatyka: JELITO CIENKIE

W jelicie cienkim następuje właściwe trawienie przez rozkład na cząstki i wchłanianie.
Następuje ANALIZA. Zaburzenia pracy jelita cienkiego oznaczają problemy z analizowaniem: albo za mało albo przesadnie analityczne życie. Człowiek szuka dziury w całym. Czepia się szczegółów. Drobiazgowa analiza ma doprowadzić do krytyki – człowiek nie potrafi się otworzyć. Przejawia przesadny krytycyzm.

– właściwe wykorzystanie pożywienia. Nacisk na sferę – do maksimum się zabezpieczyć, wykorzystać to, co w danej chwili mamy. Lęk o podstawowe POTRZEBY BYTOWE (człowiek powinien z większym spokojem, z ufnością podchodzić do życia).

Psychosomatyka: JELITO GRUBE

Jelito grube w psychosomatyce symbolizuje świat podziemny: analiza treści podświadomych, cień, proces wydalania.

Biegunka – (utrata wody i płynów) – psychosomatyczny synonim strachu: sytuacja stresowa, silna podświadoma obawia. Człowiek nie mamy czasu na analizę sytuacji i wszystko przez niego przepływa.

Pytania diagnostyczne:

 • Czego boję się w tym momencie?
 • Co może mi grozić?
 • Jakie będą skutki, konsekwencje?

Kał – symbolizuje złoto i pieniądze.

Psychosomatyczna przyczyna zaparcia: problem z oddawaniem – człowiek nie chce oddać tego, co nie jest już mu potrzebne. Zaparcia oznaczają przywiązanie do pieniędzy, niemożność oderwania się rzeczy materialnych, skąpstwo, niechęć do oddania (chociaż ma w nadmiarze).

Z drugiej strony zaparcia mogą też być interpretowane jako lęk przed tym, żeby na zewnątrz nie wyszły treści naszej podświadomości. Strach przed tzw. “ciemną stroną” – dlatego wolimy trzymać się starych schematów, starych przyzwyczajeń.

Psychosomatyka: TRZUSTKA

Funkcje trzustki: wydzielanie soków trawiennych; produkcja insuliny.

Niedobór INSULINY = cukrzyca – psychosomatyka: nie jesteśmy w stanie przyswajać cukru – przelatuje przez nas (biegunka cukrowa). Kiedy wydalamy cukier – obniżamy jego poziom we krwi: następuje śpiączka i śmierć.

Niedobór insuliny, cukrzyca, psychosomatycznie oznacza przyswajanie miłości. Człowiek boi się miłości. Pragnie miłości, ale nie pozwala sobie na miłość, nie ma odwagi zrobić czegoś w kierunku miłości. Nie pozwala, aby przeniknęła go miłość. Z czasem doprowadza to do bycia skwaszonym, zgorzkniałym, przekonania, że “nie zasługuje na miłość”.

Psychosomatyka: WĄTROBA

Wątroba symbolizuje naszą energię wtedy, gdy przekroczyliśmy granice ego – rozwój, działania prospołeczne. Wyższa świadomość, która łączy to, co fizyczne z tym co duchowe.

Funkcje wątroby: produkuje glikogen (energię dającą siłę), glukozę (z aminokwasów tłuszczów). Metabolizm białek – tworzy nasz organizm, tworzy inny model białka (budulec na mięśnie).

Wątroba w sposób ewolucyjny pokazuje, że podstawą białka są aminokwasy, a ona to rozkłada, porządkuje i układa w inny wzór. Wszystko jest jednością, wszystko pochodzi z tego jednego, co może być tylko różnie uporządkowane. Różnorodna treść form wynika z różnego uporządkowania tej samej podstawy.
Odtruwanie – własne i obce trucizny przestają być aktywne i są wydalane.

Choroby wątroby

Psychosomatyka i choroby wątroby: człowiek niewłaściwie wykorzystuje swoją energię życiową, w sposób zbyt egoistyczny, nie potrafi przekroczyć granic swego ego.

Pytania dotyczące sfery światopoglądowej, religijnej:

 • Czy ten system jest właściwy?
 • Czy ta sfera odgrywa jakąś rolę? Jeśli tak, to jaką?

Wątroba potrafi rozróżniać szkodliwe substancje od nieszkodliwych: czy potrafimy to rozróżniać?

Czy potrafimy zachować w czymś właściwy umiar (egoistyczne zaspokajanie potrzeb)?

Najczęściej z wątrobą problem mają megalomani, z rozdmuchanym ego, wygórowanymi dążeniami i ambicjami.

PĘCHERZYK ŻÓŁCIOWY

Pęcherzyk żółciowy gromadzi żółć wydzielaną przez wątrobę.

Żółć symbolizuje brak swobodnego wyrażania agresji – następuje spiętrzenie, zastój, skamienienie… Wszelkie złogi w organizmie to skumulowania, skostniała energia, która blokuje przepływ.

Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe oznaczają uwarunkowania społeczne: człowiek nie może w pełni realizować tego, co chce wskutek ograniczeń, np. przez stereotypy stwarzane przez rodzinę, kulturę, grupę wyznaniową, pracę itp. Człowiek tłumi to w sobie – ulega presji tak długo, aż się nie zrobi kamień.

Psychosomatyka wg Louise L. Hay, “Możesz uzdrowić swoje życie”

Zęby

Reprezentują decyzje.

Choroby zębów wynikają z długotrwałego niezdecydowania. Niemożność przerwania toku myśli, by zanalizować je i podjąć decyzję.

Nowy wzorzec mentalny:

Podejmuję swoje decyzje w oparciu o zasady prawdy i czuję się bezpieczny wiedząc, że tylko właściwe działania mają miejsce w moim życiu.

ząb mądrości (niemożność wyrżnięcia) – Niepozwalanie sobie na stworzenie przestrzeni psychicznej w celu zbudowania trwałej podstawy swych działań.

Nowy wzorzec mentalny:

Otwieram swoją świadomość na życiową ekspansję. Mam do dyspozycji ogromną przestrzeń, aby wzrastać i zmieniać się.

Dziąsła

krwawienie dziąseł: Brak radości z podjętych w życiu decyzji.

Nowy wzorzec mentalny: Ufam, że moje działanie zawsze jest właściwe. Jestem spokojny.

zapalenie dziąsła: Niemożność uzasadnienia swoich decyzji. „Nie wiem, czego chcę od życia”.

Nowy wzorzec mentalny: Jestem osobą zdecydowaną. Doprowadzam do końca moje działania i wspieram siebie z miłością.

Mdłości

Lęk. Odrzucenie idei lub doświadczenia.

Nowy wzorzec mentalny:

Jestem bezpieczny. Zawierzam procesowi życia, który przynosi mi tylko dobro.

Wzdęcia

Chęć wywarcia wrażenia. Lęk. Chaotyczne myśli.

Nowy wzorzec mentalny:

Odprężam się i pozwalam życiu przepływać przeze mnie z łatwością.

Żołądek

Odpowiada za utrzymanie przy życiu. Przetrawia idee.

Nowy wzorzec mentalny:

Trawię życie z łatwością.

Choroby żołądka

Przerażenie. Obawa przed nowym. Niezdolność do asymilacji tego, co nowe.

Nowy wzorzec myślowy:

Życie jest w zgodzie ze mną. Przyswajam to, co nowe, w każdej chwili, każdego dnia. Wszystko dzieje się dobrze.

Nieżyt żołądka

Przedłużająca się niepewność. Poczucie skazania przez los.

Nowy wzorzec myślowy:

Kocham i akceptuję siebie. Jestem bezpieczny.

Wrzody żołądka

Lęk. Przekonanie, że nie jest się dość dobrym. Pragnienie przypodobania się.

Nowy wzorzec myślowy:

Kocham i akceptuję siebie. Jestem w zgodzie z samym sobą. Jestem wspaniały.

Choroby wątroby

Chroniczne narzekanie. Oszukiwanie samego siebie przez wynajdywanie wad. Poczucie, że jest się kimś złym.

Nowy wzorzec myślowy:

Chcę przyjmować życie otwartą przestrzenią mojego serca. Szukam miłości i znajduję ją wszędzie.

Zapalenie wątroby

Opieranie się zmianom. Lęk, złość, nienawiść. Wątroba jest siedliskiem gniewu i wściekłości.

Nowy wzorzec myślowy:

Mój umysł jest oczyszczony i wolny. Zostawiam przeszłość i kieruję się ku nowemu. Wszystko dzieje się dobrze.

Kamica żółciowa

Zgorzknienie. Ciężkie myśli. Potępianie. Duma.

Nowy wzorzec mentalny:

Istnieje radosne uwolnienie się od przeszłości. Życie jest słodkie, ja także.

Cukrzyca

Silna tęsknota za tym, co mogłoby być. Potrzeba sprawowania kontroli. Głęboki smutek. Brak słodyczy.

Nowy wzorzec mentalny:

Ta chwila wypełniona jest radością. Decyduję się doświadczać słodyczy dnia dzisiejszego.

Trzustka

Symbolizuje słodycz życia.

Zapalenie trzustki

Odrzucenie. Złość i frustracja, bo życie straciło swoja słodycz.

Nowy wzorzec mentalny:

Kocham i aprobuję siebie. Sam tworzę słodycz i radość w moim życiu.

Jelita

symbolizują uwolnienie się od tego, co zbędne.

Choroby jelit

Obawa przed porzuceniem tego, co stare i niepotrzebne.

Nowy wzorzec mentalny:

Swobodnie i łatwo uwalniam się od tego, co stare, i z radością witam nowe.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego

Nawarstwione pokłady starych, chaotycznych myśli zamykających kanał usuwania tego, co zbędne. Nurzanie się w lepkim błocie przeszłości.

Nowy wzorzec mentalny:

Oddalam i unieważniam przeszłość. Myślę przejrzyście, żyję teraźniejszością w spokoju i radości.

Zapalenie jelita krętego

Lęk. Zmartwienia. Poczucie, że jest się nie dość dobrym.

Nowy wzorzec mentalny:

Kocham i akceptuję siebie. Robię wszystko najlepiej, jak umiem. Jestem cudowny. Jestem spokojny.

Anoreksja (jadłowstręt)

Odmawianie sobie życia. Silny lęk, nienawiść do siebie i odrzucenie.

Nowy wzorzec mentalny:

Bezpiecznie jest być sobą. Jestem cudowny taki, jaki jestem. Chcę żyć. Wybieram radość i akceptuję samego siebie.

Apetyt

nadmierny apetyt: Lęki. Potrzeba ochrony. Osądzanie swoich uczuć.

Nowy wzorzec mentalny: Jestem bezpieczny. Bezpiecznie jest odczuwać. Moje uczucia są normalne i godne akceptacji.

utrata apetytu: Lęk. Ochranianie siebie. Nieufność wobec życia.

Nowy wzorzec mentalny: Kocham i akceptuję siebie. Jestem bezpieczny. Życie jest bezpieczne i radosne.

Zalecana literatura

Louise L. Hay “Możesz uzdrowić swoje życie”

T. Dethlefsen, R. Dahlke “Przez chorobę do samopoznania”

T. Dethlefsen, R. Dahlke “Choroba twoim przyjacielem”

Psychosomatyka na YouTubeDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 7
Programowanie układu odpornościowego

Układ Immunologiczny – Wzmacnianie odporności

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 1
Atak Paniki - medytacja na nagły napad paniki

Atak Paniki – medytacja Powrót do Spokoju

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 6
Jak pozbyć się bólu? Hipnotyczna tabletka od bólu

Tabletka na BÓL (autohipnoza)


Prekognicja.pl
Shopping cart