PSYCHOSOMATYKA – Jak niefizyczny świat Psyche odbija się w świecie fizycznymPsychosomatyka, objawy psychosomatyczne, dolegliwości psychosomatyczne, zaburzenia somatyczne i psychosomatyczne – jak rozumieć nasze ciało i choroby, gdy nie rozumieją lekarze?

Co robi medycyna zachodnia, gdy dochodzi do momentu, w którym nie potrafi wyjaśnić tego, co dzieje się z ciałem fizycznym? Co robi medycyna, gdy nie znajduje „fizycznych”, obiektywnych przyczyn choroby?

Odwołuje się do przyczyn nie fizycznych, psychicznych – stąd w medycynie zachodniej pojęcie „choroby psychosomatyczne” ma wąskie znaczenie.

Choroby psychosomatyczne

Choroby psychosomatyczne (wg medycyny zachodniej) oznaczają tylko te choroby, dla których nie znaleziono wyjaśnienia fizycznego.

Nie wiem dlaczego. Przecież za jakiś czas można odkryć fizyczną przyczynę danej choroby. Gdy znajdą winną bakterię, wirusa, czy cokolwiek fizycznego, co można uznać za przyczynę – wtedy taka choroba przestaje być chorobą psychosomatyczną. Można ją wyjaśnić fizycznie – nie wynika z psychiki – nie jest to choroba psychosomatyczna.

Medically Unexplained Symptoms (objawy medycznie niewytłumaczalne), symptomy psychosomatyczne, choroby psychosomatyczne powstają więc w wyniku konwersji zjawisk psychicznych na zjawiska fizyczne. Nie jestem pewien czy „zjawiska psychiczne” to to samo, co „psychika”. Takie mam wrażenie, jakby terminologia w tym temacie była lekko „odczłowieczona”, „odpodmiotowiona”.

„No wiesz, chorujesz, coś niedobrego się w Tobie dzieje, nie wiemy skąd się to bierze, prawdopodobnie z Twojej psyc hiki, ze stresu…” – o rzesz ty! co za okrutna psychika! Dlaczego ona mi to robi?

Psychosomatyka zajmuje się rozpatrywaniem zależności psychosomatycznych, czyli dotyczących wpływu czynników psychicznych na organizm człowieka. Wg Wikipedii, termin wprowadził do medycyny w 1818 roku J.Ch. Heinroth.

Samo słowo PSYCHOSOMATYKA pochodzi od PSYCHE (dusza) i SOMA (ciało) stąd też czasami mówi się o chorobach Duszy wyrażających się w Ciele.

Skąd się biorą choroby psychosomatyczne

Patrząc na PSYCHOSOMATYKĘ, nawet na jej naukową interpretację widzimy, że mamy tutaj związek z dwoma światami, które wzajemnie się ze sobą łączą, wzajemnie przeplatają i wpływają na siebie.

Mamy świat materialny, który wydaje się namacalny, trwały, pewny, bo postrzegalny pięcioma zmysłami i mierzalny naukowo.
Z drugiej strony jest świat niematerialny, nie fizyczny, Świat Duchowy, nie widać go… a jednak ten Świat Duchowy wpływa na ciało fizyczne i wywołuje w nim choroby.

Jak to możliwe?
Czy to tylko takie założenie, bo lekarze nie mogą znaleźć somatycznych przyczyn choroby w świecie fizycznym?
Czy może taka jest natura Świata, że Świat Duchowy wpływa na Świat materialny?

A skoro tak jest, że Psyche, psychika, Dusza, Świadomość jest przyczyną chorób somatycznych (cielesnych), to skąd wiadomo, które to są choroby psychosomatyczne (wynikające z wpływu psychiki), a które nie?

Dla medycyny to jest jasne (napisałem to już wcześniej) – choroby psychosomatyczne są wtedy, gdy nie można znaleźć ich „fizycznych” przyczyn.

Dla mnie nie jest to tak oczywiste. Taka jest natura nauki, że wraz z jej rozwojem niby dochodzi do coraz większej wiedzy i zrozumienia ciała, i wierzę, że w końcu odnajdzie fizyczne przyczyny psychosomatycznych dziś chorób.

Ważniejsze jest to, że możesz dziś dowiedzieć się z oficjalnej strony nauki (medycyny), że Twoja psychika wpływa na ciało i wywołuje choroby. Lingwistycznie „Twoja psychika”, to nie to samo, co „Ty”. „Twoja psychika”, to coś, co posiadasz. (Kto posiada?)

Jak rozumiem PSYCHOSOMATYKĘ

Jeśli znasz moje nagrania (czy opisy nagrań), to znasz moje zdanie.

Jesteś Świadomością, która wyraża się przez ciało fizyczne.

Świat materialny jest ekranem, na którym manifestuje się Świadomość (na którym manifestuje się Psyche), dlatego SYMPTOMY należy interpretować w szerszym kontekście niż tylko fizycznych objawów. Ciało wyraża informacje, które płyną ze sfery Psyche.

Kiedy tak patrzę na siebie, na człowieka, to nie widzę różnicy między zwykłymi chorobami, a chorobami psychosomatycznymi. Po prostu jedne choroby można już wytłumaczyć fizycznie, a inne jeszcze nie. Wierzę w możliwości nauki do wyjaśniania wszelkich materialnych problemów na poziomie materialnym. Problem polega na tym, że medycyna oddziela ciało człowieka od człowieka (od Psyche, Duszy, Świadomości).

Kiedy żyjemy w harmonii i w naszej Świadomości jest równowaga – odczuwamy to jako zdrowie, i po prostu jest nam dobrze.

Kiedy Świadomość popada w stan dysharmonii, stan nierównowagi i nie dostrzegamy tego na poziomie Świadomości – wówczas pojawiają się sygnały na poziomie ciała, objawy i symptomy.

Symptom w Psychosomatyce

Symptom jest więc fizyczną manifestacją problemu z poziomu Świadomości: to sygnał, to przekaz informacji, który wskazuje, że to, co do tej pory robiłeś lub robiłaś jest niewłaściwe, że jesteś poza swoją duchową ścieżką. Symptom jednocześnie wyraża to, czego brakuje w Świadomości i pokazuje jak wrócić do harmonii.

Twoje ciało działa dzięki Świadomości. Choroba zawsze pojawia się najpierw jako brak równowagi na poziomie Świadomości, a Symptomy uczciwie komunikują Ci, co jest nie tak.

A co ludzie najczęściej robią, gdy pojawiają się symptomy? Co robią, gdy pojawia się ból, czy inne odejścia od normy zdrowia?
Najczęściej reklamuje się tabletki przeciwbólowe i wszystko inne by uniknąć objawów i zapomnieć o symptomach.

Czasami to pomaga, ale gdy problem na poziomie Świadomości nie zostanie rozwiązany, to jedne objawy zastępują inne. Choroba na poziomie Świadomości pozostaje ta sama – zmieniają się jedynie symptomy. A symptomy same ustępują, gdy zrozumiesz o co chodzi na poziomie Świadomości.

I tego Ci życzę – zrozumienia i poznania siebie.
Zdrowia!
Paweł R. Stań

PS. Warto przeczytać:

Wiki: Psychosomatyka

Dolegliwości psychosomatyczne: Jak leczyć chorych na stresDodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 4

Eksperyment LOTTO (medytacje)

Out of Stock
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 8
Sale!
Transerfing Rzeczywistości, wizualizacja, medytacja, afirmacje mp3

Transerfing Rzeczywistości: komplet nagrań

47.99149.99

Prekognicja.pl
Shopping cart