Psychosomatyka i oddychanie – jak psychosomatycznie rozumieć choroby związane z oddychaniem? Astma. Alergie. Przeziębienie. Grypa. Zatkany nos. Louise Hay.
Oddech – poziom fizjologiczny
Na poziomie fizjologicznym oddech jest podstawą życia. Bez jedzenia i picia można przeżyć kilka tygodni. Bez oddychania zaledwie kilka minut. Człowiek żyje dzięki oddychaniu. Każda żywa istota żyje dzięki oddychaniu – pobiera z atmosfery tlen i oddaje dwutlenek węgla.
Na czym polega oddychanie
Prawdopodobnie to dla Ciebie oczywiste – obserwujesz swój oddech, jak bierzesz wdech i wydech. Pobierasz z zewnątrz tlen i oddajesz dwutlenek węgla. Zewnętrznie jest to czynność mechaniczna, która angażuje nos, gardło, krtań, tchawicę, oskrzela, oskrzeliki, płuca…
To, czego nie zauważasz, to rozprowadzanie tlenu po komórkach i odbieranie z nich dwutlenku węgla. Na tym polega tzw. oddychanie zewnętrzne. Oddychanie wewnętrzne odbywa się w komórkach i polega na utlenianiu substancji organicznych w celu uzyskania energii do życia. To jest oddychanie wewnątrzkomórkowe.
Oddychanie – psychosomatyczne rozumienie oddechu
W oddechu zawarta jest prawda o dwubiegunowości. Wdech i wydech tworzą jedność – jeden nie może istnieć bez drugiego. Zrozumienie tego otwiera oczy na zrozumienie swojej relacji ze światem.
W oddechu zawarty jest również sekret pobierania energii.
Oddech i Dusza
W wielu językach słowo „oddech” oznacza duszę
Hindusi: ataman: oddech = dusza
Łacina: spirare – spiritus: oddech – duch; inspirować – natchnąć
Greka: psyche: tchnienie = dusza
Oznacza to, że również w języku zawarta jest mądrość, że
- dzięki oddechowi zachowujemy łączność z Praźródłem (Uniwersum, Najwyższym Absolutem, Bogiem, itp.)
- oddech łączy nas ze wszystkim co żyje – mamy pamiętać, żeby nie izolować się od ludzi
Oddech i Skóra
Skóra również jest organem oddechowym. Skóra oddycha, skóra łączy nas ze światem, albo izoluje od świata. Ten kontakt i tą wymianę ze Światem możemy kontrolować lub pozwolić, żeby się działa.
Oddychanie – symboliczne znaczenie
Oddychanie wyraża nasz kontakt ze światem, wyraża naszą wymianę informacji z tym, co na zewnątrz.
Branie i Dawanie – w oddechu wyrażane jest przez wdychanie i wydychanie.
Porozumiewanie się jest możliwe, gdy się zrozumie drugiego człowieka, kiedy się otworzy na niego i „wejdzie w jego skórę”.
Psychiczny punkt widzenia – jak rozumieć choroby związane z oddychaniem
Choroby gardła związane są z porozumiewaniem się – jak dobrze ludzie potrafią porozumiewać się ze sobą?
Oddech jest odbiciem kontaktu z ludźmi, wyraża wejście w nieznany, nowy dla siebie obszar – czy stając na nowym dla siebie terenie odczuwasz zagrożenie i lęk? Czy może czujesz się bezpiecznie i ze spokojem podchodzisz do nowych wyzwań?
Oddech może być spokojny, głęboki, płytki, przyśpieszony, krótki, urywany, szybki, głośny, cichy… i takie mogą też być relacje ze światem i z innymi ludźmi – głębokie, płytkie, spokojne…
Oddech i oddychanie – choroby
CHOROBY związane z oddechem i oddychaniem mogą być związane z:
Branie i dawanie – zakłócenie relacji, zakłócenie proporcji w braniu i dawaniu przekłada się na zakłócenie oddechu
Otwartość i zamknięcie się – zakłócenie naturalnej postawy otwartości w relacji ze światem i innymi ludźmi (człowiek zamyka się na świat i ludzi)
Porozumienie i zrozumienie – czy komunikaty są jasne i jest pełna komunikacja, czy występują zakłócenia w relacji ze światem?
PYTANIA diagnostyczne
- Czego nie chcę przyjąć? Czego nie chcę oddać?
- Czy lękam się otwarcia na ludzi?
- Z czym lub z kim nie chcę mieć kontaktu?
- Czy lękam się prawdziwej, szczerej komunikacji z otoczeniem?
- Czy obawiam się prawdziwego zrozumienia siebie i innych?
- Czy lękam się uczynić krok w kierunku nieznanego obszaru?
- Czy nowy obszar postrzegam jako nowe możliwości, czy zagrożenie?
Przeczytaj: Jak interpretować psychosomatyczne objawy choroby
Psychosomatyka – PRZEZIĘBIENIE, GRYPA
Główne objawy przeziębienia (grypy), to zakłócenie oddechu i procesy zapalne.
Z psychosomatycznego punktu widzenia objawy te oznaczają nierozwiązanie mało dramatycznych, codziennych konfliktów dotyczących otoczenia, czy innych ludzi. Nie chcemy konfliktu, nie czujemy się gotowi zmierzyć się z konfliktem, unikamy rozwiązania – pojawia się chęć ucieczki.
Mówimy sobie „Mam wszystkiego dość, po dziurki w nosie, kicham na wszystko”. Następuje odłożenie nierozwiązanej sytuacji na później, wycofanie się, ucieczka od konfrontacji.
Zatkany nos utrudnia oddychanie, a psychosomatycznie utrudnia kontakt z innymi – występuje konflikt na tej płaszczyźnie.
Zakłócenia mowy, komunikowania się – rozpatrujemy dwa przeciwległe bieguny: jak rozumiesz innych? Czy mój sposób kontaktu jest właściwy? Czy nie mówię za dużo? Czy nie mówię za mało? Czy nie jestem za bardzo zamknięty w sobie?
Katar, kichanie, kichamy i mówimy: nie zbliżaj się, bo cię zarażę!
To nie ludzie się od nas odsuwają, ale my sami ich odsuwamy, bo się boimy kontaktu z nimi. Możemy to przejawiać się poprzez zbyt małą otwartość, albo sztuczną wylewność.
MIGDAŁKI, uczestniczą w przełykaniu – psychosomatycznie są symbolem przyjmowania i akceptacji. Jeśli są powiększone, to nie jesteśmy w stanie czegoś przełknąć. Czego nie akceptuję? Czy w moim otoczeniu są ludzie, których nie akceptuję? Czy jest coś innego, czego nie akceptuję?
BÓLE MIĘŚNIOWO-STAWOWE ograniczają i uniemożliwiają ruch – psychosomatyczne znaczenie objawu: jaka była nasza aktywność? Czy szliśmy we właściwym kierunku?
Bóle Ramion – wzięliśmy na siebie problemy, których już nie chcemy nieść, zbyt dużo mamy na swoich barkach.
ŚLUZ: ropny, a potem wodnisty – płyn dąży do ruchu, poruszanie się naprzód, toksyny rozpuszczają się. W znaczeniu psychosomatycznym: dopóki odsuwamy od świadomości problemy, to one kostnieją. Działanie, ruch powoduje, że problemy same się rozpuszczają.
Im większe mamy trudności z oddychaniem, tym bardziej zakłócone branie i dawanie.
Psychosomatyka – Astma
ASTMA w rozumieniu psychosomatycznym: zakłócona jest relacja między braniem a dawaniem na płaszczyźnie niematerialnej (uczucia, wiedza, władza, dominacja, itp.). Najczęściej u ludzi ukierunkowanych na branie.
Jeżeli ktoś tylko bierze – zakrztusi się, dusi się tym, co brał, dusi go to, czego pragnął.
Jeżeli nie wydychamy – nie możemy wziąć następnego oddechu. Jeśli człowiek nie odda tego, co pobrał, to skazuje siebie na niemożność wzięcia czegoś następnego. Warunkiem brania jest oddanie. Jeśli oddajemy, to cały czas jesteśmy otwarci: Miłość, pieniądze, wiedza… Gdy zatrzymujemy – skazujemy siebie na brak obfitości. Jeżeli komuś czegoś brakuje, to tylko dlatego, że sam się od tego odcina.
Psychosomatyka – Alergia
ALERGIE charakteryzuje nadwrażliwość na czynniki uznane przez daną osobę za wrogie. W psychosomatycznym znaczeniu, człowiek nie dopuszcza do siebie pewnych treści podświadomości, nie dopuszcza obszaru cienia, nie chce, żeby coś przedostało się na poziom świadomości, boi się walki, konfrontacji z pewnymi realnymi problemami, które w nim są. Podejmuje konfrontację na poziomie somatycznym, walczy z niewinnymi obiektami, np. pyłkami.
ALERGEN – fizyczny problem alergika w rozumieniu psychosomatyki
Sierść zwierząt: KOT – (miłe, przyjemne, delikatne, lubi się ocierać) – obawy związane z pieszczotami, zmysłowością, kontaktem zmysłowym.
KOŃ – seksualność
PIES – własna agresywność
Pyłki kwiatowe – (katar sienny) – zapłodnienie, rozmnażanie, płodność – seksualność, popęd, płodność – budzą lęk i są wypierane.
Kurz, brud, dym – nieczyste – tłumienie w sobie zmysłowości, seksualności.
Alergeny oddziaływają psychicznie, a nie fizyko-chemicznie. Alergie można wyleczyć, gdy stawi się czoła swojemu cieniowi.
Wg Louise L. Hay, Możesz uzdrowić swoje życie
Gardło, to droga ekspresji, kanał twórczości.
Nowy wzorzec mentalny: Otwieram swoje serce i wychwalam radość miłości.
Choroby gardła: Niemożność wypowiedzenia swojego „ja”. Zdławiona złość. Stłumiona ekspresja twórcza. Odmowa zmiany.
Głośne mówienie nie jest niczym złym. Wyrażam swoje „ja” swobodnie i radośnie. Wypowiadam swoje zdanie z łatwością. Wyrażam swoją twórczość. Chcę się zmienić.
Uczucie ucisku w gardle: Lęk. Brak wiary w proces życia.
Nowy wzorzec mentalny:
Jestem bezpieczny. Wierzę, iż życie stoi przede mną otworem. Wyrażam swoje „ja” swobodnie i radośnie.
Grypa
Reakcja na powszechne negatywne nastawienie i przekonania. Lęk. Wiara w słuszność tego, co statystycznie uznawane.
Uzdrawiający wzorzec mentalny: Jestem ponad ogólne przekonania lub wiarę we „właściwą porę”. Jestem wolny od wpływów wszystkiego, co masowe.
Przeziębienia
Zbyt wiele dzieje się naraz. Psychiczny zamęt, rozgardiasz. Drobne urazy. Przekonanie: „Każdej zimy trzy razy przeziębiam się”.
Uzdrawiający wzorzec mentalny: Pozwalam umysłowi wypocząć i zaznać spokoju. Jasność i harmonia są we mnie i wokół mnie.
Alergie
Na kogo jesteś uczulony? Wypieranie się własnej mocy.
Uzdrawiający wzorzec mentalny: Świat jest bezpieczny i przyjazny. Jestem bezpieczny. Jestem w zgodzie z życiem.
Więcej: Psychosomatyka wg Louise L. Hay