Jesteś DAWCĄ czy BIORCĄ w swoim związku? (TEST)Dlaczego tak różnie układa się w związkach? Co sprawia, że to jest „udany związek”, a ten związek to ciągłe ścieranie się i docieranie, a kolejny, to już katastrofa… Zrób Test…

Miłość, związki, relacje partnerskie

Od urodzenia wchodzimy w różne związki z ludźmi. Na początku są to najbliższe osoby, rodzice, opiekunowie kształtujący nasze postrzeganie siebie i świata… Potem wychodzimy z domu, wchodzimy w relacje z innymi. Miłość, zakochanie, wspólna droga przez życie…

Rozumiesz się z partnerem lub partnerką lepiej, a czasem gorzej. Czasami widzisz więcej wad niż zalet, a czasami masz już dość… Czasami dochodzi do tego, że zmieniasz jego-ją na inny model i czasami jest lepiej, a czasami znowu gorzej…

Ostatnio znowu wpadła mi w ręce jedna książka… „Tajemnie wzajemnej fascynacji. Jak uczynić Twój związek szczęśliwym” – banalny podtytuł sugerujący proste polepszenie jakości życia w związku… A co w książce… autorzy, psycholodzy opisują w niej, dlaczego 90% par nie jest do końca szczęśliwych w swoich związkach.

Dlaczego? Ponieważ „każdy z nas urodził się DAWCĄ (osobą skoncentrowaną na świecie zewnętrznym) lub BIORCĄ (osobą skoncentrowaną na świecie wewnętrznym). Chociaż zwykliśmy postrzegać siebie jako mieszankę obydwu tych osobowości, to jednak u wielu z nas dominują cechy tylko jednej z nich. I pomimo ogólnie przyjętego przekonania musimy pamiętać, że Dawca wcale nie jest lepszy od Biorcy.” Zobacz, czym charakteryzują się i kim jesteś.

DAWCY i BIORCY – 12 prawd

Przepływ energii

Dawanie i branie jest równoznaczne z przepływem energii od jednej osoby do drugiej.

Ludzie maja trudności z podsumowaniem, ile dali, a ile otrzymali i przez to związki stają się często jednostronne.

Dawca wydatkuje ogromne ilości energii dla dobra swojego partnera, a Biorca zużywa energię na swoje potrzeby. W prawie każdym związku energia płynie od Dawcy do Biorcy.

Rzeczywistość subiektywna i obiektywna

Świat można podzielić na rzeczywistość subiektywną i rzeczywistość obiektywną.

Rzeczywistość obiektywna, to otaczający świat: ludzie, rzeczy, przyroda, środowisko, zdarzenia i sytuacje, ale nie Ty.

Rzeczywistość subiektywna, to wnętrze człowieka: Ty, Twoje odczucia, sposób odbierania świata i reagowania na świat.

Dawca w pewnym stopniu wyrzeka się siebie, a Biorca jest skoncentrowany na sobie.

Postrzeganie rzeczywistości

Ludzie rodzą się z silną skłonnością do postrzegania jednej rzeczywistości, a nikłą drugiej.

Dawca rodzi się z przekonaniem, że świat obiektywny, to prawie wszystko, co tworzy świat. Dla Biorcy jego świat wewnętrzny to prawie wszystko, co istnieje. Dawca znajduje miłość służąc innym osobom odgrywającym ważną rolę w jego życiu. Miłość Biorcy oznacza otrzymywać od innych.

Złudzenia postrzegania

Ludziom wydaje się, że cieszą się zarówno światem zewnętrznym, jak i światem wewnętrznym. Ludzie nie potrafią określić, czy są Dawcami czy Biorcami. Zamykają w słowa obie rzeczywistości, ale fizycznie i uczuciowo żyją tylko w jednej. Pamiętaj, że to czyny świadczą o człowieku, a nie słowa.

Dawcy

DAWCY: Ludzie o dominującej świadomości obiektywnej rzeczywistości wysyłają więcej energii na zewnątrz.

Dawcy bardziej dbają o innych niż o siebie.

Dawca mówi, gdy pociesza, doradza, łagodzi konflikty. Biorca zazwyczaj mówi, by opowiedzieć o sobie lub zdominować innych.

Dawcy poświęcają energię otoczeniu i tylko rzadko robią coś dla siebie. Potrzebują akceptacji swoich partnerów, przyjaciół, społeczeństwa.

Biorcy

BIORCY: ludzie o dominującej świadomości subiektywnej rzeczywistości więcej energii wkładają w swój świat wewnętrzny.

Biorcy są świadomi, że Dawcy czerpią przyjemność w dogadzaniu swoim ukochanym, stąd uważają, że pozwalając służyć sobie, robią Dawcom uprzejmość.

Pułapka energetyczna: Biorcy służą swojej rzeczywistości powalając innym wkładać w nią wysiłek. Uważają, że są zupełnie w porządku, gdy otrzymują od Dawców pomoc fizyczną lub wsparcie uczuciowe. Do tego wzmacniają ten przepływ energii w swoim kierunku stale prosząc o coś, oczarowując lub uwodząc otoczenie.

Biorcy zastraszają Dawców powodując, że Dawcy są stale w defensywie.

Gdy Biorca komuś pomaga, podświadomie szacuje wysiłek potrzebny do wykonania zadania, odmierzają pomoc i dobrze pamiętają co i ile poświęcili i nie omieszkają przypomnieć o tym po wielu latach.
Dawca pomógł i zapomniał.

MIŁOŚĆ

Dawcy czują się kochani, gdy mają, a Biorcy czują się kochani, gdy otrzymują.

Prawdziwa miłość, to przyjmowanie i dawanie bez żadnych warunków.

Dawcy i Biorcy tak naprawdę nie kochają się.

Dawcy kochają podziwiać, wielbić i wspierać. Podziwiają urodę, inteligencję, wdzięk – kiedy służą pomocą takiemu partnerowi, wtedy czują się kochani. Dawcy są zaślepieni urokiem partnera.

Biorca kocha sytuację, w której jest podziwiany i adorowany. Działa na niego sposób podziwiania jego urody, inteligencji. Biorca nie ulega zaślepieniu inną osobą, bo jest już zaślepiony sobą. Biorca odbiera miłość jako potwierdzenie swojej wartości, co do której i tak nie ma wątpliwości.

Prawdziwa miłość to nie jest manipulowanie partnerem.

Przyjmowanie i dawanie

Dawcy mają trudności z braniem, a Biorcy mają trudności z dawaniem.

Biorcy nie lubią dawać, ponieważ muszą w tym celu świadomie dokonać wysiłku – Dawcom przychodzi to automatycznie.
Biorcy zawsze dają na pokaz, chwaląc się swoim wysiłkiem, co już samo w sobie świadczy o tym, jak bardzo tego nie lubią.

Dawcy źle się czują otrzymując coś od swojego partnera Biorcy. Na ogół są poruszeni, gdy otrzymują coś nic nie dając, często mają poczucie winy z tym związane.

Związki uczuciowe

Związki uczuciowe bezlitośnie obnażają Dawców i Biorców.

Dawcy i Biorcy zachowują się w stosunku do partnerów inaczej niż w towarzystwie. W obecności partnera ujawniają wszystkie swoje prawdziwe cechy. Mają mniej oporów w rozgrywce z partnerem niż z obcymi.

Dawcy chętnie służą pomocą, wyraźniej  adorują, są bardziej wrażliwi na przykrości, dają wyraz swej zazdrości i zrzędzą. Są uczuciowi, a w obecności partnerów postępują bardziej emocjonalnie niż przy obcych.

Biorcy mogą bardziej zamykać się w sobie lub przeciwnie – zachowują się czarująco, albo mogą być nadmiernie wymagający. Biorcy w domu pozwalają sobie wyrażać swój zmienny, zimno-gorący temperament.

Prawo przyciągania

Przeciwności przyciągają się. Dawcy czują pociąg do Biorców i na odwrót.
Wszystko dąży do równowagi. Dawcy i Biorcy przyciągają się, aby z jednej strony móc zaspokajać swoje potrzeby, a z drugiej strony, aby osiągnąć pełnię w związku.

Rozgoryczenie i poczucie winy

Ludzie służący innym w nadmiarze są rozgoryczeni, a ludzie zbytnio wykorzystujących innych mają wyrzuty sumienia i odczuwają znudzenie.

Im dłużej Dawcy dają, tym dłużej w związku nie ma równowagi, co prowadzi do niezadowolenia Dawców. Z jednej strony Dawcy mają problem z braniem, ale z drugiej mają żal do partnera, że nie otrzymują od kochanej osoby takiego wsparcia, jakiego sami mu udzielają. Dawcy przekonują się, że pomoc partnera jest czymś, o co trzeba prosić, błagać, modlić się.

Biorcy podświadomie cierpią z powodu nadmiernego wykorzystywania partnera, a w konsekwencji do poczucia winy z tego powodu. Biorca przyzwyczaja się do tego poczucia winy w takim samym stopniu jak Dawca przyzwyczaja się do rozgoryczenia.

Co jest lepsze

Dawanie NIE jest lepsze niż branie. Lepiej jest czynić jedno i drugie w jednakowych proporcjach.
Zasada, że lepiej dawać niż brać, w prostej linii prowadzi do zaburzeń i nierównowagi. Aby wyjść z gry „Dawca – Biorca”, Dawcy powinni więcej brać od Biorców, a Biorcy powinni więcej dawać Dawcom.

Jesteś Dawcą czy Biorcą w swoim związku?

Życie nie jest biało-czarne.

Każdy z nas przejawia pewne tendencje i łatwiej działa będąc w swojej indywidualnej jakości. Subiektywnie patrzymy na świat i mniej lub bardziej oceniamy siebie i nasze relacje ze światem.

Jeśli chcesz lepiej uświadomić sobie charakter relacji Dawca-Biorca, to zajrzyj do książki Cris Evatt i Bruce’a Feld’a „Dawcy i biorcy”.

TEST

Na koniec przygotowałem dla Ciebie Test (na podstawie tego z książki). Jeśli chcesz dowiedzieć się, albo upewnić, czy jesteś Dawcą czy Biorcą w swoich związkach, to poniżej masz link. Test zrobisz tylko przez Messengera. To 20 pytań, po których dostaniesz odpowiedź i zalecenia, co robić, aby wyjść z gry Dawca-Biorca.
Test możesz zrobić online lub pobrać PDF do wydruku.

Przejdź do Testu Dawcy-BiorcyPrekognicja.pl
Shopping cart