Codzienny stres i codzienne troski są jak kubek kawy, który trzymasz w górze. Niby mało waży, niby jest lekki i pobudza, ale gdy nie robisz przerw i gdy cały czas trzymasz kubek w górze to czujesz, że z każdą minutą waży coraz więcej i więcej.
Codziennych trudów życia nie można cały czas trzymać. Niby są niewielkie, ale stale trzymane w końcu najsilniejszego przygniatają.
Jak poradzić sobie z codziennym stresem?
Najprostszy sposób na to,
Jak poradzić sobie ze stresem
(stres w pracy, stres codzienny)
Kilka razy dziennie zrób sobie przerwę!
Ale nie taką przerwę na papierosa, prasówkę, czy fejsa. Zrób przerwę i na chwilę wyrwij się z ciągłego bombardowania informacją.
Daj sobie czas na poczucie siebie.
Daj sobie czas na zresetowanie umysłu.
Daj sobie czas na spokój dla psychiki.
Daj sobie czas na “puszczenie” trosk i trudów życia.
Na pewno możesz znaleźć kilka wymówek typu: nie mam czasu, mam dużo pracy, szef nie pozwala, muszę zająć się tym, czy tamtym.
W porządku. Po krótkiej przerwie w pracy na ogół bardziej się chce, ma się więcej energii, więcej pomysłów, więcej spokoju, więcej cierpliwości, więcej entuzjazmu i większą wydajność… Ale jeśli chcesz robić to, co wcześniej, to nikt Cię nie powstrzyma. Ale jeśli zastanawiasz się, jak kilka razy dziennie zrobić sobie przerwę i dać sobie czas, to sprawdź niżej.
Medytacja w pracy i biznesie
To najprostsza medytacja w pracy, na którą zawsze znajdziesz czas. Możesz medytować przez minutę, dwie, pięć w zależności od czasu, który masz. Taka systematyczna praktyka medytacji zmienia Cię od środka, wpływa na Twoją psychikę i jasność myślenia, na zdrowie.
Pamiętaj, że pracując przy monitorze ekranowym, po każdej godzinie pracy przysługuje Ci co najmniej pięciominutowa przerwa wliczana do czasu pracy. I pamiętaj, że lepiej medytować 3 razy po 3 minuty niż 1 raz przez 10 minut.
Szybka technika regeneracji ciała i ducha w pracy
Wariant podstawowy (czas: od 1 minuty)
- Usiądź wygodnie z prostym kręgosłupem. Ręce połóż na udach. Stopy płasko na ziemi.
- Zamknij oczy, jeśli możesz. Jeśli nie możesz zamknąć oczu – skieruj wzrok w kierunku czubka nosa.
- Zwróć uwagę na swój oddech i odczuwaj, jak powietrze wpływa i wypływa.
- Wyobrażaj sobie, jak wraz z wdechem wypełnia Cię jasne światło, które oczyszcza od środka całe Twoje ciało, myśli, uczucia i emocje – po prostu wpływając do Twojego wnętrza i wypełniają ciało, umysł i emocje jasnością.
- Wyobrażaj sobie, jak na wydechu puszczasz wszystkie toksyny z ciała, puszczasz wszystkie toksyczne myśli, emocje i uczucia, i jak te wszystkie zanieczyszczenia opuszczają Cię i rozpuszczają się na zewnątrz.
- Wdech – wypełnia Cię jasne, oczyszczające światło.
- Wydech – wypuszczasz wszystkie toksyny z siebie, a one rozpuszczają się na zewnątrz.
- Kończysz ćwiczenie otwierając oczy, robiąc szybki wydech i wracając do swoich obowiązków.
Medytacja w pracy 2
Kiedy opanujesz wariant podstawowy medytacji (w tym przypadku medytacji z oddechem), możesz go rozwinąć o dodanie afirmacji (medytacja z afirmacją). Procedura jest taka jak wyżej, z tym że na wdechu i/lub wydechu, wypowiadasz krótkie, twierdzące, pozytywne zdanie, np.:
Z każdym oddechem jestem coraz zdrowszy.
Przepełnia mnie spokój i entuzjazm.
Jestem pewna siebie i wiem czego chcę.
itp.
Nagrania wspomagające tego typu medytację w pracy znajdziesz w dziale Afirmacje mp3.
Medytacja w pracy z ludźmi
Wyjaśnienie: każdy człowiek, każda istota żywa roztacza wokół siebie biopole. Nasze biopola przenikają się i komunikujemy się również na tym poziomie. Dlatego do pewnych ludzi czujemy od razu sympatię, a inni nas “odrzucają” nawet, gdy logicznie nie potrafimy tego wyjaśnić.
Celem tego rodzaju medytacji może być”
- zaszczepienie w sobie pozytywnej informacji, którą chcemy przekazać spotykanym osobom
Przykład: wprowadzenie spokoju u zdenerwowanego klienta - przejęcie “pozytywnej informacji” od innej osoby – przyjęcie informacji, którą chcemy wdrożyć u siebie
Przykład: przejmowanie (uczenie się) umiejętności, postaw, zachowania od najlepszych wzorców.
(opis medytacja w pracy z ludźmi w innym wpisie)