Ezoteryka Bożego Narodzenia (stymuluje myślenie)

Ezoteryka Bożego Narodzenia – wpis refleksyjny, który może wpływać na uczucia religijne, więc czytasz na własną odpowiedzialność.

Dziś jest 19 grudnia. Zostało kilka dni do Bożego Narodzenia. W sklepach, galeriach, szaleństwo zakupów. Tłumy ludzi, powszechny tłok… czyli normalne święto konsumpcji przed Bożym Narodzeniem.

Ale jeśli ktoś czeka na bardziej duchową część Bożego Narodzenia, to zdradzę, że w…

Jeśli ktoś czeka na bardziej duchową część Bożego Narodzenia, to zdradzę, że w Łodzi, w Manufakturze, jest wystawiona szopka i tam można już spotkać narodzonego Jezusa.

Ezoteryka Boże Narodzenie

Opowieść Bożonarodzeniowa

Niezależnie od tego, czy jesteśmy wierzący czy nie… każdy z nas słyszał o Narodzeniu Jezusa. Niezależnie od tego czy ktoś uznaje narodzenie za fakt, czy za fikcję literacką, wszyscy znamy historię Narodzenia, o tym że stajenka w Betlejem, że pastuszkowie przybyli, że królowie, że rzeź niewiniątek, itd… Większość z Was o tym słyszała, część może czytała.

Narodziny Jezusa

Narodziny Jezusa są opisane w dwóch Ewangeliach: Ewangelii Mateusza i Ewangelii Łukasza. Ale jeśli przeczytasz oba opisy i porównasz je ze sobą, to możesz się odrobinę zdziwić.

Narodziny Jezusa wg Mateusza, to ta historia z trzema królami, z Herodem, rzezią niewiniątek.

Narodziny Jezusa wg Łukasza, to opowieść z pasterzami. Po narodzeniu wszystko odbywa się zgodnie z rytuałem, obrzezanie i poświęcenie w świątyni, potem spokojnie Maryja i Józef wracają z dzieciątkiem do domu.

U Łukasza nie ma takich faktów jak u Mateusza, gdzie cały czas czuć napięcie i presję, gdzie opowieść związana jest z zabijaniem dzieci i ucieczką do Egiptu.

Ezoteryka Boże Narodzenie - Trzej Królowie

Czujesz to? Jeszcze z dzieciństwa pamiętam te opowieści o pasterzach i o królach przybywających do małego Jezusa i ta dramatyczna ucieczka przed prześladowaniem do Egiptu…

A tu pewnego dnia okazało się, że to są dwie opowieści o narodzeniu Jezusa, które zwyczajnie różnią się faktami. Do dziś pamiętam swoje zaskoczenie, gdy po raz pierwszy to usłyszałem… Ale wiesz jak jest, gdy człowiek zaczyna pytać: „dlaczego?”.
Zaczyna szukać odpowiedzi, zaczyna zgłębiać temat, zaczyna szukać wyjaśnienia… przynajmniej ja tak mam. A gdy skupiasz swoją uwagę na czymś, to zaczynają pojawiać się odpowiedzi.

Opowieści bożonarodzeniowe – po co te różnice?

Oprócz tej czasowej różnicy pomiędzy obiema opowieściami bożonarodzeniowymi, jest w Ewangeliach również różnica przestrzenno-geograficzna.

W Ewangelii Łukasza rodzice pochodzili z Nazaret i udali się do Betlejem, bo był spis ludności, i wrócili do Nazaret.

W Ewangelii Mateusza mowa jest tylko o Judei, i wrócili do Judei.

Interpretacja wydaje się jednoznaczna. Ale kiedy miałem jeszcze jakieś wątpliwości, to doszła kwestia genealogii Jezusa.

Genealogia Jezusa

Tablica genealogiczna wg Mateusza biegnie od przeszłości do teraźniejszości, od Abrahama przez Dawida… Jest to tzw. linia królewska.

Z kolei Tablica genealogiczna wg Łukasza biegnie od teraźniejszości do przeszłości, do Adama, pierwszego człowieka, praojca… Jest to tzw. linia kapłańska.

Zgadnij, co sobie myślałem, gdy czytałem o narodzinach Kogoś, kto ma dwie różne tablice genealogiczne, rodzice mieli różne miejsca zamieszkania i różnie wyglądały Jego pierwsze dni?

Jak to wyjaśnić?

No właśnie, chwila myślenia może zburzyć idealną wizję.

Na szczęście wszystko można wytłumaczyć w mniej lub bardziej skomplikowany sposób.

Wykładni Kościoła nie będę tutaj opisywał. Bardziej przemawiają do mnie proste przekazy, w które nie trzeba wierzyć.

Gdy wyciągnę prosty wniosek, że dwie różne opowieści o narodzinach opowiadają o narodzinach dwóch różnych osób, to Narodziny Jezusa mogą wydawać się problematyczne… Zwłaszcza z takiego prostego spojrzenia, gdy Kościół nie daje prostego wyjaśnienia.

Co więc z tym zrobić? Zignorować dysonans, czy może poszukać innego wyjaśnienia?

Ezoteryka Narodzin Jezusa

Bożonarodzeniowe Życzenia

Czego Ci życzyć na Święta?
Góry prezentów? Zdrowych Świąt? Radosnych? Wesołych?

Takich Ci życzę w tym roku… a najpierw duchowego, Bożego Narodzenia w Tobie! Niech Serce Cię prowadzi, a Umysł realizuje zamiary Serca.

Z pozdrowieniami,
Pawel R. Stan

PS. Jeśli chcesz, zostaw swój komentarz poniżej. Moim celem nie jest przekonywanie Cię do czegokolwiek. Jezus jest moim idolem. Nie jestem praktykującym katolikiem i raczej nie będę.

Ezoteryka - Egipt - Boże Narodzenie

Foto: zdjęcia Szopki Bożonarodzeniowej na Rynku Manufaktury w Łodzi, 17.12.2017r.
Foto: Pexels.com

Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 6
- 35%
Wieczorna, oczyszczająca afirmacja po każdym dniu (+THETA)
days
0
0
hours
0
0
minutes
0
0
seconds
0
0

Wieczorna, oczyszczająca afirmacja po każdym dniu (+THETA)

9.97 6.44
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 6
- 33%
Kontakt z Bogiem – Aktywne Afirmacje mp3 (mega paczka)
days
0
0
hours
0
0
minutes
0
0
seconds
0
0

Kontakt z Bogiem – Aktywne Afirmacje mp3 (mega paczka)

29.70 19.99
Dodano do ObserwowanychUsunięto z Obserwowanych 0
- 19%
RZUCIŁAM PALENIE TERAZ (Jak rzucić palenie: medytacja prowadzona)

RZUCIŁAM PALENIE TERAZ (Jak rzucić palenie: medytacja prowadzona)

24.70 19.99
Rejestracja Nowego Użytkownika
Resetuj Hasło

Oj, coś zostało w koszyku...