Ezoteryka Bożego Narodzenia (stymuluje myślenie)Ezoteryka Bożego Narodzenia – wpis refleksyjny, który może wpływać na uczucia religijne, więc czytasz na własną odpowiedzialność.

Dziś jest 19 grudnia. Zostało kilka dni do Bożego Narodzenia. W sklepach, galeriach, szaleństwo zakupów. Tłumy ludzi, powszechny tłok… czyli normalne święto konsumpcji przed Bożym Narodzeniem.

Ale jeśli ktoś czeka na bardziej duchową część Bożego Narodzenia, to zdradzę, że w…

Jeśli ktoś czeka na bardziej duchową część Bożego Narodzenia, to zdradzę, że w Łodzi, w Manufakturze, jest wystawiona szopka i tam można już spotkać narodzonego Jezusa.

Ezoteryka Boże Narodzenie

Opowieść Bożonarodzeniowa

Niezależnie od tego, czy jesteśmy wierzący czy nie… każdy z nas słyszał o Narodzeniu Jezusa. Niezależnie od tego czy ktoś uznaje narodzenie za fakt, czy za fikcję literacką, wszyscy znamy historię Narodzenia, o tym że stajenka w Betlejem, że pastuszkowie przybyli, że królowie, że rzeź niewiniątek, itd… Większość z Was o tym słyszała, część może czytała.

Narodziny Jezusa

Narodziny Jezusa są opisane w dwóch Ewangeliach: Ewangelii Mateusza i Ewangelii Łukasza. Ale jeśli przeczytasz oba opisy i porównasz je ze sobą, to możesz się odrobinę zdziwić.

Narodziny Jezusa wg Mateusza, to ta historia z trzema królami, z Herodem, rzezią niewiniątek.

Narodziny Jezusa wg Łukasza, to opowieść z pasterzami. Po narodzeniu wszystko odbywa się zgodnie z rytuałem, obrzezanie i poświęcenie w świątyni, potem spokojnie Maryja i Józef wracają z dzieciątkiem do domu.

U Łukasza nie ma takich faktów jak u Mateusza, gdzie cały czas czuć napięcie i presję, gdzie opowieść związana jest z zabijaniem dzieci i ucieczką do Egiptu.

Ezoteryka Boże Narodzenie - Trzej Królowie

Czujesz to? Jeszcze z dzieciństwa pamiętam te opowieści o pasterzach i o królach przybywających do małego Jezusa i ta dramatyczna ucieczka przed prześladowaniem do Egiptu…

A tu pewnego dnia okazało się, że to są dwie opowieści o narodzeniu Jezusa, które zwyczajnie różnią się faktami. Do dziś pamiętam swoje zaskoczenie, gdy po raz pierwszy to usłyszałem… Ale wiesz jak jest, gdy człowiek zaczyna pytać: „dlaczego?”.
Zaczyna szukać odpowiedzi, zaczyna zgłębiać temat, zaczyna szukać wyjaśnienia… przynajmniej ja tak mam. A gdy skupiasz swoją uwagę na czymś, to zaczynają pojawiać się odpowiedzi.

Opowieści bożonarodzeniowe – po co te różnice?

Oprócz tej czasowej różnicy pomiędzy obiema opowieściami bożonarodzeniowymi, jest w Ewangeliach również różnica przestrzenno-geograficzna.

W Ewangelii Łukasza rodzice pochodzili z Nazaret i udali się do Betlejem, bo był spis ludności, i wrócili do Nazaret.

W Ewangelii Mateusza mowa jest tylko o Judei, i wrócili do Judei.

Interpretacja wydaje się jednoznaczna. Ale kiedy miałem jeszcze jakieś wątpliwości, to doszła kwestia genealogii Jezusa.

Genealogia Jezusa

Tablica genealogiczna wg Mateusza biegnie od przeszłości do teraźniejszości, od Abrahama przez Dawida… Jest to tzw. linia królewska.

Z kolei Tablica genealogiczna wg Łukasza biegnie od teraźniejszości do przeszłości, do Adama, pierwszego człowieka, praojca… Jest to tzw. linia kapłańska.

Zgadnij, co sobie myślałem, gdy czytałem o narodzinach Kogoś, kto ma dwie różne tablice genealogiczne, rodzice mieli różne miejsca zamieszkania i różnie wyglądały Jego pierwsze dni?

Jak to wyjaśnić?

No właśnie, chwila myślenia może zburzyć idealną wizję.

Na szczęście wszystko można wytłumaczyć w mniej lub bardziej skomplikowany sposób.

Wykładni Kościoła nie będę tutaj opisywał. Bardziej przemawiają do mnie proste przekazy, w które nie trzeba wierzyć.

Gdy wyciągnę prosty wniosek, że dwie różne opowieści o narodzinach opowiadają o narodzinach dwóch różnych osób, to Narodziny Jezusa mogą wydawać się problematyczne… Zwłaszcza z takiego prostego spojrzenia, gdy Kościół nie daje prostego wyjaśnienia.

Co więc z tym zrobić? Zignorować dysonans, czy może poszukać innego wyjaśnienia?

Ezoteryka Narodzin Jezusa

Posłuchaj ezoterycznego wyjaśnienia

Każda Ewangelia zaczyna się od narodzin.

Ewangelia Mateusza i Łukasza zaczynają się od narodzin Jezusa, od „opowieści bożonarodzeniowej”, dlatego nazywa się je Ewangeliami Jezusowymi.

Ewangelie Marka i Jana zaczynają się od chrztu Jezusa, dlatego nazywane są Ewangeliami Chrystusowymi.

Z ezoterycznego punktu widzenia taki układ Ewangelii pokazuje, że kim innym jest Jezus, a kim innym Chrystus, który wcielił się w Jezusa w momencie chrztu nad Jordanem.

Chrystus

Dziś na ogół używa się imienia Jezus Chrystus myśląc o jednej osobie. Ale dla ezoteryków Chrystus jest istotą duchową o tak wysokich wibracjach, że nie mógł tak po prostu pojawić się na Ziemi.  Ludzie nie wytrzymaliby poziomu Jego wibracji, więc potrzebował doskonałego ciała fizycznego.

Aby „zejść” na ziemię Chrystus musiał mieć oczyszczone ciało uczuciowe, aby posiadać pewną mądrość, i musiał mieć oczyszczone ciało mentalne, aby przekazywać pewną naukę.

I tutaj wracamy do narodzin Jezusa.

Boże Narodzenie - Ezoteryka

Ciało mentalne, ciało uczuciowe…

Jeden z Jezusów przygotował doskonałe ciało mentalne. Była to dusza, która wielokrotnie inkarnowała na ziemi, i która posiadała całkowitą mądrość w sprawach  ziemskich, nie tylko duchowych.

Jednak Dusza, która wielokrotnie inkarnuje, nie zachowuje czystego ciała uczuciowego. Chrystus potrzebował doskonale czystego ciała uczuciowego, dlatego potrzebny był Jezus z doskonale czystym ciałem uczuciowym.

I już.

Proste?
Proste, gdy wiesz, jak zbudowany jest człowiek… Gdy nie wiesz – takie wyjaśnienie rodzi pytania o naturę człowieka, o jego “duchową” budowę, o jego właściwości, o jego relacje z WszechŚwiatem… Pytania dobre z punktu widzenia rozwoju jednostki mogą być trudne dla “systemu”.

Mądrość Jezusa Mateuszowego przeszła do Jezusa Łukaszowego, gdy ten miał 12 lat. To był ten czas, gdy „zniknął” na trzy dni.

„Dopiero po trzech dniach odnaleźli go w świątyni, gdzie siedział między nauczycielami, przysłuchiwał się im i zadawał pytania. Wszyscy zaś, którzy Go słuchali, byli zdumieni bystrością Jego umysłu i odpowiedzi.” (Łuk. 2, 46-47)

Ezoteryka Bożego Narodzenia

Wiedząc to, co wiesz teraz, możesz jeszcze szerzej spojrzeć na Boże Narodzenie…

Możesz zauważyć, że trzech królów u Mateusza prowadzi gwiazda. Trzej królowie reprezentują naukowe spojrzenie, magiczne, wiedzę astro(logi/nomi)czną… A pasterzy od Łukasza prowadzi anioł – pasterze reprezentują ludzi o otwartych, czystych sercach…

Niezależnie od tego, czy kierujesz się mentalnym spojrzeniem, czy kierujesz się sercem – możesz dojść do tego samego miejsca: do duchowego narodzenia, mądrości i jedności ze sobą i ze światem.

Bożonarodzeniowe Życzenia

Czego Ci życzyć na Święta?
Góry prezentów? Zdrowych Świąt? Radosnych? Wesołych?

Takich Ci życzę w tym roku… a najpierw duchowego, Bożego Narodzenia w Tobie! Niech Serce Cię prowadzi, a Umysł realizuje zamiary Serca.

Z pozdrowieniami,
Pawel R. Stan

PS. Jeśli chcesz, zostaw swój komentarz poniżej. Moim celem nie jest przekonywanie Cię do czegokolwiek. Jezus jest moim idolem. Nie jestem praktykującym katolikiem i raczej nie będę.

Ezoteryka - Egipt - Boże Narodzenie

Foto: zdjęcia Szopki Bożonarodzeniowej na Rynku Manufaktury w Łodzi, 17.12.2017r.
Foto: Pexels.com
Prekognicja.pl
Shopping cart